Planeeritava seadusmuudatusega on kavas luua tööandjatele võimalused maksuvabalt hüvitada töötajate kulutused terviseedenduseks, sealhulgas ka töötajate kulud, taastusarsti, füsioterapeudi, tegevusterapeudi, kliinilise logopeedi või kliinilise psühholoogi teenustele, märkis haigekassa.
«Parandades võimalusi tervise taastamiseks ja edendamiseks teatud elanikkonnagrupile, on oluline analüüsida ka taolise meetme mõju teistele gruppidele, pidades silmas sealjuures Eesti tervishoiukorraldust, ravikindlustuse põhiprintsiipe ning tervishoiusüsteemi võimalusi,» kirjutas haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross rahandusministeeriumile.
Ta rõhutas, et tööealise ja –võimelise elanikkonna tervise toeks kavandatavaid arenguid on oluline käsitleda terviklikult, et rakendatavad meetmed oleksid võimalikult sihipärased, vajaduspõhised ja efektiivsed ning muuhulgas arvestada ka töövõimereformi mõjudega.
«Peame oluliseks, et [terviseedendusteenuste] sihipärase kasutuse tagamiseks ning silmas pidades Eesti ravikindlustatud inimeste huve, oleks teenusele saamise tingimused väga täpselt defineeritud,» märkis Ross ja lisas, et praeguse ravikindlustussüsteemi eesmärk on tagada vajaduspõhiste tervishoiuteenuste kättesaadavus kõigile võrdsetel tingimustel.
«Sealjuures on taastusravi teenuse saamise eelduseks tervishoiutöötaja poolt meditsiinilisele tõenduspõhisusele tuginev hinnatud ravivajadus ning suunav saatekiri. Vältimaks niinimetatud süsteemisisest konkurentsi sama teenuse osutamisel, peame oluliseks rõhutada selgete põhimõtete kehtestamise tähtsust olukorras, kus teenuse sisu on sama,» kirjutas haigekassa.
Ta lisas, et väga oluline on ka selgelt määratleda teenuste hinnakontrolli meetmed ja tõdes, et valitsuse kinnitatud haigekassa hüvitatavate teenuste loetelus on nii teenused kui piirhinnad väga selgelt fikseeritud, et rahakasutus oleks otstarbekas.
«Peame oluliseks, et kehtestatavad maksusoodustused toetaks sarnasel moel ühiskondliku ressursi mõistlikku kasutust. Meie hinnangul on eelpool nimetatud küsimuste käsitlemine väga oluline, sest planeeritavate teenuste osas on Eestis katmata vajadus, ja võimalik, et napib ka spetsialiste,» kirjutas Ross.