Juunis vähenesid eksport ja import võrdselt

Marge Aliaga
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Liis Treimann

Nii kaupade eksport kui ka import kahanes juunis võrreldes eelmise aasta juuniga kaks protsenti. Kaubavahetuse languse peamine mõjutaja oli mineraalsete toodete ekspordi ja impordi oluline vähenemine.

Juunis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades ühe miljardi euro väärtuses ning imporditi Eestisse 1,1 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 149 miljonit eurot, mida on kolm miljonit eurot eelmise aasta juunist vähem, teatas statistikaamet.

Juunis olid kaupade ekspordi peamised sihtriigid Rootsi (18 protsenti Eesti koguekspordist), Soome (16 protsenti) ja Läti (üheksa protsenti). Eksport vähenes enim Rootsi ja USA-sse. Rootsi eksporditi eelmise aasta juuniga võrreldes vähem elektriseadmeid ja kokkupandavaid puitehitisi ning USA-sse mootorikütuseid ja elektriseadmeid. Enim kasvas eksport Mehhikosse, kuhu veeti telekommunikatsiooni seadmeid. Siiski on Mehhiko osakaal kogu ekspordist kaks protsenti.

Kaupadest eksporditi enim elektriseadmeid, mitmesuguseid tööstustooteid, puitu ja puittooteid ning põllumajandussaaduseid ja toidukaupu. Väljaveo kahanemist mõjutas oluliselt mineraalsete toodete (sh. elektrienergia, mootorikütus ning selle komponendid) hinna langus ning puidu ja puittoodete ekspordi vähenemine. Kõige rohkem suurenes elektriseadmete väljavedu.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas juunis 71 protsenti kogu ekspordist. Enim kasvas Eesti päritolu toodete väljavedu Mehhikosse ja Belgiasse.

Juunis imporditi kõige enam kaupu Soomest (14 protsenti Eesti koguimpordist), Saksamaalt (12 protsenti) ja Leedust (kümme protsenti). Kõige rohkem kahanes import Leedust ja Venemaalt, kust toodi eelmise aasta juuniga võrreldes vähem mineraalseid tooteid (sh mootorikütust). Kõige enam kasvas import Ungarist ja Hollandist.

Esimesel poolaastal kasvas eksport enim Mehhikosse ja Leetu (kasv vastavalt 41 miljonit ja 34 miljonit eurot). Samas vähenes eksport enim Hollandisse ja USA-sse (langus vastavalt 61 miljonit ja 48 miljonit eurot).

Import kasvas esimesel poolaastal enim Saksamaalt ja Ungarist (kasv vastavalt 68 miljonit ja 57 miljonit eurot). Samas kahanes oluliselt import Venemaalt (106 miljoni euro võrra).

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles