Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Pankur: reeglid sünnitavad uue kriisi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Goldman Sachsi peahoone New Yorgis
Goldman Sachsi peahoone New Yorgis Foto: SCANPIX

Goldman Sachsi president hoiatas, et kui pankasid veelgi rangemalt reguleerima hakatakse, võib tulemuseks olla järgmine kriis, sest riskantsed tegevused lükatakse riskifondide ja teiste vähem reguleeritud asutuste õuele.

Gary Cohn, Goldmani kõige tähtsam mees pärast nõukogu ja juhatuse esimeest Lloyd Blankfeini, võttis sõna olukorras, kus pangad kõikjal maailmas – julgustatuna taastuvatest kasumitest ja tõusvatest turgudest – üritavad finantsregulatsioone üha jõulisemalt mõjutada.

Cohn kritiseeris Davosi majandusfoorumil regulaatoreid selle eest, et nood keskenduvad traditsioonilistele asutustele, ning palus neil tungivalt silmas pidada, kuidas uued reeglid finantssüsteemile tervikuna mõjuda võivad.

«Järgmise paari aastaga kasvab reguleerimata sektor üha kiiremas tempos,» ütles ta. «Risk on risk. Mind teeb murelikuks aga see, et risk liigub rohkem reguleeritud ja läbipaistvamast pangandussektorist teise, vähem reguleeritud ja läbipaistmatumasse sektorisse.»

Üks kohalviibinud riskifondi juht ütles selle peale, et Cohn peab silmas «omaenda huve». Ta väitis, et pangad kasutavad selliseid argumente, kuna kardavad kasulikku äri uutele tulijatele kaotada.

Ka teised pankurid, näiteks Vikram Pandit Citigroupist, on hoiatanud, et rangemad reeglid mängivad «varipangandusele» kätte võimaluse panustada enam riskantsetesse ja suuremat tulu pakkuvatesse tegevustesse nagu omakapitali ja keerukate finantstoodetega kauplemine.

Samas tuleks Cohni märkustele tähelepanu pöörata, kuna Goldman on regulatsioonide teemadel madalat profiili hoidnud ning nende võtmeklientide hulgas on palju riskifonde ja teisi «altervatiivseid» varahaldureid.

Lähedalseisvate allikate sõnutsi on Goldmani juhid mures, et riskid ei hakka kuhjuma mitte üksnes riskifondides vaid ka näiteks arvelduskeskustes, mis tahaksid pankadelt osa derivatiivide-äri üle lüüa.

«Kõige rohkem muretsen ma selle pärast,» ütles Cohn, «et järgmises tsüklis, kui regulatsioonide pendel teise serva käib, tuleb meil hakata maksumaksjate rahadega päästma reguleerimata ettevõtteid, mis, erinevalt pankadest eelmises kriisis, ei pruugi olla võimelised raha pärast tagasi maksma.»

Regulaatorid võttis sihikule ka Standard Charteredi tegevjuht Peter Sands, kes ütles Davosis: «Ma ei saa hästi aru, miks mõned regulaatorid, kes olid oma postil ka enne kriisi, usuvad nüüd, et nemad teavad kõiki õigeid lahendusi. Praegune debatt regulatsioonide üle meenutab veidi arutelu turvavööde tõhustamise üle lennukites. Sellele on raske vastu vaielda, aga kui lennuk alla kukub, siis on see natuke kõrvaline teema... Tegelikult tuleks reeglite puhul keskenduda  sellele, kuidas lennujuhtimist tõhustada.»

Suured riskifondid ja varahaldusettevõtted on teinud kõva lobitööd, et neid jäetaks välja «süsteemselt oluliste» asutuste nimekirjast, mida USA regulaatorid parasjagu koostavad.

Nad väidavad, et nad ei ole nii suured ega ole omavahel ka sellisel määral ühendatud, et võiksid finantssüsteemile ohtu kujutada.

Copyright The Financial Times Limited 2010.

Märksõnad

Tagasi üles