Festivalidel saab pandiraha eest lunastada ökotopsi

Maria Joost
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Algaval nädalal on Topsiring väljas ka Viljandi Pärimusmuusika festivalil.
Algaval nädalal on Topsiring väljas ka Viljandi Pärimusmuusika festivalil. Foto: Topsiring

Haapsalus toimunud Joogafestivalil sai esmakordselt osta enda joogi korduvkasutatavasse tassi. Uudne algatus Topsiring pakub pestavate panditopside teenust ning sellel suvel katsetatakse süsteemi mitmel festivalil üle Eesti.

«Avalikel üritustel tekib väga palju jäätmeid ja nende kogumahust lausa kaks kolmandikku võivad moodustada ühekordsed joogitopsid. Pakendiringlus on juba kaheksa aastat kogunud suurte festivalide jäätmeid, kuid kahjuks õigesti sorteerimata ühekordsed joogitopsid materjalina taaskäitlusesse paraku ei jõua. Prügitekke vähendamiseks aitab Pakendiringlus uue ringlustopside algatuse käima lükata,» rääkis MTÜ Eesti Pakendiringluse juhatuse esimees Aivo Kangus.

Algaval nädalal on Topsiring väljas ka Viljandi Pärimusmuusika festivalil, kus tutvustatakse ja katsetatakse topsiringi süsteemi, et järgmisel aastal täies mahus festival ühekordsetest topsidest priiks muuta. Topsiringi projektijuht Kadri Kaarna loodab, et ka festivali külastajad ning toitlustajad tulevad ideega kaasa ning selgitab: «Jaani kiriku kõrval asuvast Topsiringi telgist saab kahe või kolme eurose pandi eest lunastada taaskasutatava topsi, tassi või pokaali, kuhu paluda toitlustajatel ostetavaid jooke serveerida. Topsi tagastamisel saab külastaja tagasi ka pandiraha, seega lõpp-kokkuvõttes on topsi kasutamine külastajale täiesti tasuta.»

Topsiringi telgi tunneb ära selle ees asuvate suurte lamamispatjade järgi, mis on tehtud Viljandi erivajadustega inimeste poolt erinevatest tekstiilijäätmetest.

Tagasi üles