P, 2.04.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Riik hangib üürimajade projekti mõttekuse kohta täiendava analüüsi

BNS
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Ettevõtlusminister Liisa Oviir
Ettevõtlusminister Liisa Oviir Foto: Marko Saarm / Sakala

Riigile kuuluv sihtasutus Kredex kuulutas välja hanke, mille eesmärk on analüüsida ettevõtlusministri Liisa Oviiri riiklike üürimajade plaani ja välja selgitada, kuhu riiklikud üürimajad rajada ning mis ulatuses peaks riik seda toetama.

Tellitava töö eesmärgiks on kirjeldada seni Oviiri poolt välja pakutud meetmete tugevusi ja nõrkusi, analüüsida väljatöötatud meetmete paketi rakendusvõimalusi erineva võimekusega tõmbekeskustes ning saada ekspertarvamus, kuidas peaks riik üürimajade ehitamise plaani toetama, vahendab BNS.

Praegu on riik ühe meetmetena välja toonud otsetoetuse andmise kohalikele omavalitsustele, mille eest omavalitsuses saavad ise üürimajad ja sellega kaasneva infrastruktuuri välja ehitada. Teine meede näeb ette soodustingimustel üürimajade ehitamise rahastamist ja kolmas meede maa eraldamist omavalitsustele.

Töö tegija peab välja selgitama, missugune neist kolmest meetmest on kõige tõhusam ja pakkuma välja kombinatsioone, mille rakendamine annaks parima võimaliku tulemuse erineva võimekusega tõmbekeskustes. Lisaks oodatakse hankelt üürimajade rajamise eeldatavate kulude analüüsi, sealhulgas tuleks välja selgitada võimalused erasektori kaasamiseks.

Viimase ülesandena peab hanke võitja analüüsima sektori edaspidise arengu perspektiive ja võimalusi avalikku huvi teeniva elamufondi haldamiseks läbi üürielamuportfelli riigi äriühingu või riikliku investeerimisfondi.

Töö tulemiseks peab olema hästi argumenteeritud lõppraport, mille alusel on võimalik rahastamisvahendeid rakendada ja riiklikke tegevusi ellu viima asuda.

Koos olemasoleva statistika ja uuringutega peab tellitava töö raames valmiv aruanne aitama teha vajalikke majanduspoliitilisi järeldusi ning võimaldama teha pikemaajalisi prognoose üürielamute rajamise mõjust erineva tasandi tõmbekeskuste majandus- ja elukeskkonnale.

Perioodil 2017-2020 on riigieelarvesse planeeritud kokku 17,5 miljonit eurot üürielamute rajamise toetamiseks.

Riiklike üürimajade pilootprojekti mahuks kujuneb minister Liisa Oviiri sõnul esialgsetel arvutustel 10 miljonit eurot, millee eest rajatakse 200 korterit.

«Praegu reguleerib üüriturgu erasektor, mis ei suuda alati pakkuda kvaliteeti ja pikaajaliselt fikseeritud hinda ja seda eriti vähem maksejõulisele elanikkonnale, nagu noored spetsialistid. Erasektor ilmselt ei hakka ka kunagi linnalisest piirkonnast väljas kinnisvaraarenduse läbi uut elamufondi looma, sest enamus omavalitsustes on korteri või maja ehitushind oluliselt kõrgemal selle turuväärtusest,» on Oviir BNS-ile öelnud.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Märksõnad
Tagasi üles