Kaitsja sõnul on väide pistisest Läti Raudtee altkäemaksuasjas laim

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Oleg Ossinovski
Oleg Ossinovski Foto: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Läti Raudtee (LDz) altkäemaksu võtmises süüdistatava eksjuhi Uģis Magonise advokaadi sõnul on korruptsioonivastase võitluse büroo (KNAB) ametniku Juris Jurašsi väited, et talle pakuti süüdistuse muutmise eest suurt altkäemaksu, katse mõjutada ausat kohtupidamist.

Magonise advokaat Jānis Rozenbergs on pöördunud süüdistuste asjus KNAB-i poole. Tema sõnul uuris kriminaalasja KNAB kuni 28. juunini, pärast seda anti see üle prokuratuurile ning 6. juulil tegi prokurör otsuse Magonisele süüdistus esitada, vahendab BNS.

«Kohtueelse uurimise käigus suhtusid nii Magonis kui Rozenbergs uurijatesse ja prokuröridesse täie lugupidamisega,» seisab Rozenbergsi pöördumises KNAB-ile. «Magonis täitis täiel määral kõiki kahtlusaluse kohuseid ning järgis kõiki piiranguid, mida prokuratuur talle seadis.»

«Rozenbergs ja Magonis suhtlesid vaid uurija [Anda] Rumjancevaga ja uurija Ģirts Bērziņšiga, kes kuulusid asja uurimisrühma,» seisab avalduses. Rozenbergs märgib kirjas, et kaitsepool ei ole KNAB-i ametnikelt kunagi nõudnud või neile pakkunud midagi, mida võiks käsitleda illegaalsena.

Seetõttu on Jurašsi väited tema sõnul kahtlusteta laimavad nii Magonise kui Rozenbergsi hea maine suhtes, võttes arvesse, et lisaks Magonisele on asjas veel vaid üks kahtlusalune, Eesti kodanik Oleg Ossinovski. Ta rõhutas pöördumises, et Magonis ei ole midagi sellist kunagi Jurašile pakkunud.

Jurašsi avaldust võib tema sõnul tõlgendada kui katset mõjutada neid, kes asja kas nüüd või tulevikus uurivad. Pöördumises soovib Rozenbergs, et KNAB võtaks Jurašsi tema sõnavõtu pärast vastutusele juhul, kui ta altkäemaksu andmisest büroole teada ei andnud. Kui Jurašs ametit sellest teavitas, nõuab Rozenbergs asja kiiret ja efektiivset uurimist.

Läti korruptsioonivastase võitluse büroo (KNAB) kriminaaljälituse osakonna vallandatud juhi Juris Jurašsi sõnul pakuti talle seoses Läti Raudtee altkäemaksuasjaga miljon eurot, et ta vähendaks raudtee eksjuht Uģis Magonise vastu esitatud süüdistust, millega on seotud ka Oleg Ossinovski.

Jurašsi sõnul pakuti talle miljon eurot, et ta vähendaks Läti raudtee (LDZ) endise juhi Magonise vastu altkäemaksu võtmise tõttu esitatud süüdistuse ümber süüdistuseks mõjuvõimuga kauplemises, mille eest oleks võimalik karistus oluliselt väiksem. Ametnik andis altkäemaksu pakkumisest teada KNAB-i juhile Jaroslavs Streļčenoksile, kuid ametlikku uurimist ei järgnenud, rääkis Jurašs intervjuus ajakirjale Ir.

Streļčenoks otustas teisipäeval vallandada alates 15. augustist pikaajalise KNAB-i kriminaaljälituse osakonna juhi Juris Jurašsi. Pärast KNAB-i ümberstruktureerimist ei vasta Jurašsi kutsekvalifikatsioon ega ka kogemused mistahes uue või vaba ametikoha nõuetele, seisis käskkirjas.

Alates 2003. aastast büroos töötanud ning 2005. aastast kriminaaljälituse osakonda juhtinud Jurašs on olnud üks suuremaid Streļčenoksi kriitikuid. Jurašs ütles LETA-le, et plaanib vallandamise kohtus vaidlustada.

Läti raudtee korruptsiooniasjas pidasid Läti ametivõimud möödunud aasta suvel kinni Läti raudtee endise juhi Uģis Magonise, kelle vastu on nüüdseks esitatud süüdistus 500 000 euro suuruse altkäemaksu vastuvõtmise eest. Altkäemaksu andmises on süüdistuse saanud suure tõenäosusega Eesti ettevõtja Oleg Ossinovski, kes soovis selle eest, et Läti raudtee tütarfirma LDz Ritosa Sastava Serviss ostaks tema ettevõtte Skinest käest mitme miljoni euro eest neli vana vedurit.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles