Justiitsministeerium on peagi alustamas ühinguõiguse revisjoni, mille raames plaanib muuhulgas analüüsida ka aktsiakapitaliga seotud küsimusi, ent täpsemad muudatused veel selged ei ole, vahendab BNS.
Ühinguõiguse revisjon analüüsib ka aktsiakapitali vähendamise korda
«Justiitsministeerium on alustamas ühinguõiguse revisjoniga, kus muu hulgas plaanitakse analüüsida ka aktsiakapitaliga seotud küsimusi. Veel on vara öelda, milliseid muudatusi täpsemalt aktsiakapitali regulatsioonis plaanitakse,» ütles ministeeriumi eraõiguse talituse nõunik Külliki Feldman BNS-ile vastuseks küsimusele, kas riik plaanib lähiajal äriseadustiku aktsiakapitali vähendamist puudutava osa üle vaadata.
Aktsiakapitali vähendamisele on praegu seatud ajalised piirangud – esiteks peab ettevõte teavitama enda aktsionäre ja võlausaldajaid, seejärel tegema mitte enne kui kolme kuu pärast vastava kandeavalduse äriregistrile ning väljamakse tohib ettevõte teha siis, kui äriregistrisse kande tegemisest on möödas vähemalt kolm kuud. Feldman ütles, et ajaliste piirangute eesmärk on võlausaldajate kaitse.
«Aktsiaselts peab teavitama aktsiakapitali vähendamise otsusest vastavalt äriseadustiku paragrahvile 358 võlausaldajaid. Võlausaldajatel on aega kahe kuu jooksul teatada ühingule soovist oma nõuete tagamiseks või rahuldamiseks. Juhatus peab tagama või rahuldama nõuded enne registripidajale kandeavalduse esitamist,» rääkis ta.
«Aga ka pärast aktsiakapitali vähendamise äriregistrisse kandmist saavad võlausaldajad enda õiguste kaitseks veel meetmeid kasutusele võtta, näiteks pöörduda kohtusse ja nõuda nõuete tagamist või rahuldamist. Väljamaksete edasilükkamine kolme kuu võrra asetab võlausaldajad selles olukorras paremasse positsiooni,» lisas Feldman selgituseks teisele kolmekuulisele piirangule.
Neljapäeval teatas börsil noteeritud laevafrima Tallink Grupp, et maksab enda juunikuus otsustatud aktsiakapitali vähendamisega seotud summa 6 senti aktsia kohta aktsionäridele välja vastavalt seaduse nõuetele alles detsembrikuus ehk kuus kuud pärast aktsiakapitali vähendamise otsuse tegemist ning sellest aktsionäride teavitamist.
Mitmed väikeinvestorid ütlesid pärast teate börsile edastamist sotsiaalmeedias, et säärased piirangud jäävad neile mõistetamatuks. «Milleks või kelle huvides see ajapiirang vajalik on? Meenutab mingit arusaamatut Kreeka bürokraatiat,» märkis üks väikeinvestor LHV arutelukeskkonnas teise kolmekuuse ajapiirangu kohta.