Kohe, kui RIK keskseid hankeid korraldama hakkas, jõudsid kohale ka ettevõtjate mured nii-öelda turu lukku panemise osas. Sellest lähtuvalt muudeti hanked kaheosaliseks, sõlmides ühe osa tulemusena raamlepingu mitme pakkujaga – see lõi pakkujate jaoks võimaluse osaleda hankijate poolt korraldatavatel minikonkurssidel.
Teiseks mureks oli väike- ja keskmise suurusega ettevõtjate osalemise võimaldamine kesksetes hangetes.
«RIK arvutite hanked ongi üles ehitatud selliselt, et kõik kvalifitseeritud pakkujad saavad osaleda mitme pakkujaga raamlepingus. Peamine kitsaskoht hangetes on müügikäibe suuruse nõudmine,» selgitas Mehis Sihvart. «Tavaks on saanud, et küsitakse kahekordne suurus hanke eeldatavast maksumusest. Meie eeldasime mitme pakkuja raamlepingu eeldatavaks mahuks 500 000 eurot, kuid nõude käibe suurusele märkisime 400 000 eurot kolme aasta peale kokku. Ehk siis nõuded müügikäibele on Eesti mõistes madalad. Selline nõue võimaldab ka mikroettevõtetel hankes osaleda.»
Valmib hangete e-kataloog – sisuliselt hankekaupade eBay
Keskne hankimine protseduuriliselt tulevikus väga teistmoodi välja ei näe, kuid hankijate jaoks muutub tänu kahe aasta pärast valmivale e-kataloogile kindlasti lihtsamaks lepingute alt tellimuste esitamine. Sisuliselt on tegemist eBay-laadse ostukeskkonnaga, mis tekib hangete alusel sõlmitud raamlepingute pakkumustest.
Sarnast ostukeskkonda kasutatakse juba aastaid ka Itaalias, kus keskne hankija Consip korraldab hankemenetlusi, sõlmib raamlepingud ning hankijate «vaevaks» on ainult tellimuste teostamine läbi keskkonna.
Eesti e-kataloogi keskkonnas saab samuti peagi hankemenetluse alusel sõlmitud lepingute raames teostada tellimusi, jälgida kehtivaid lepinguid ning luua vajalikke dokumente. Elektrooniline lahendus lihtsustab ja ühtlustab hangete alt tellimuse protsessi, mis omakorda võimaldab vähendada tööjõukulu.