Eestis kasvas varimajandus eelmisel aastal 1,7 protsendipunkti võrra, saavutades 14,9 protsendilise osatähtsuse sisemajanduse kogutoodangust. Tegemist on märkimisväärse tagasilöögiga, sest varasematel aastatel varimajanduse osatähtsus Eestis kahanes järjekindlalt.
Lohutavalt ei mõju asjaolu, et Eesti varimajandus on samal tasemel Leeduga (15 protsenti) ja väiksem Lätist ( 21,3 protsenti), sest ettevõtjate usaldus valitsuse majanduspoliitika vastu langeb jõudsat mühinal. Kui veel 2010. aastal kiitsid ligi pooled Eesti ettevõtjad valitsuse maksupoliitika heaks, siis mullu leidis see poolehoidu vaid veerandi ettevõtjate silmis. Kuus aastat tagasi oli vaid viiendik ettevõtjatest maksupoliitikaga rahulolematud, siis mullu näitasid valitsusele punast tuld pooled ettevõtjatest.
Sarnane muutus toimus ka suhtumises valitsuse poolsesse ettevõtluse toetamisse. Kui 2010. aastal kiitis kolmandik ettevõtjatest valitsuse toetustegevust ja ligikaudu sama palju oli rahulolematuid, siis nüüd vaatab Stenbocki maja poole lahke pilguga vaid kümnendik ja ligi 60 protsenti küsitletutest peab valitsuse toetust ettevõtlusele ebarahuldavaks.
Samal ajal, kui Eesti ettevõtjate usaldus maksuameti vastu püsib kõrge (63 protsenti), peab ligi viiendik küsitletutest pettusega vahele jäämist vähe tõenäoliseks ja vaid kolmandik usub, et tuvastatud rikkumine toob kaasa tõsise konkurentsivõimet klahjustava tagajärje. Ligi kümnendiku eestlaste arvates ei juhtu varimajandusega vahele jäämise tagajärjel mitte midagi.
Varimajanduse osatähtsus ulatub kõige kõrgemale Võru maakonnas - šokeerivalt ligi 41 protsendini, ületades näiteks Põlva maakonna näitajat rohkem kui neli korda.
Võrumaa ettevõtjate hinnangul pole varimajandus nende kodukohas rohkem levinud kui mujal. «Kui te küsite, kas Võrumaa inimesed käivad sageli Lätis kauba järel, siis vastus on «jah», kuid ümbrikupalga maksmine pole meie kandis küll rohkem levinud,» rääkis osaühingu Mäetalu Sepp juht Ahti Lind. «Maksuamet hoiab silma peal, on minu juureski mitu korda käinud, mistõttu pole ümbrikupalga maksmiseks siin ka kuigi suurt võimalust.»