E, 25.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tasub teada: lõkkes võib põletada vaid puhast puitu ja kiletamata pappi

Kerli Kivistu
Facebook
Comments
Puhta puidu põletamine.
Puhta puidu põletamine. Foto: Elmo Riig / Sakala

Lähenevatel jaanipühadel võib tekkida kiusatus visata lõkkesse ka pidusöögist ülejäänud pakendid ja jäätmed, kuid pakendiringlus tuletab meelde, et nende põletamine lõkkes saastab keskkonda ja on inimeste tervisele ohtlik.

Pakendiringluse keskkonnajuhi Kadri Kaarna sõnul on sage olukord, kus jaanilõkke põletusmaterjaliks kogutakse ka pakendeid, prügi ja vanarehve. «Kuigi jäätmed võivad olla head soojuskandjad ja põleda ilusa leegiga, siis tegelikult tehakse neid põletades palju kahju. Selle tagajärjel katate koduaia mürgiste ainetega,» tuletas Kaarna meelde.

Suitsuga õhku paiskuvad mittetäieliku põlemise tahked jäätmed sadenevad peagi meie muldadesse ja põhjavette. «Kuid vaevalt keegi meist soovib, et lapsed sööksid kantserogeensete dioksiinidega saastunud maasikaid,» juhtis Kaarna tähelepanu olukorra tõsidusele.

Kaarna lisas, et õige ja keskkonnasõbralik käitumine on suunata pakendid sorteerimisse. «Inimeste tervise ja keskkonna huvides ei ole lõke kohe kindlasti õige koht pakenditest vabanemiseks,» juhendas Pakendiringluse keskkonnajuht keskkonnasäästlikult toimima. Kõik sorteerimisest ülejääv tuleb viia segaolmejäätmete konteinerisse.

Äärmisel juhul tohib kodustes lõketes põletada vaid puhast puitu ning kiletamata pappi ja paberit. Ent ka nende pakendite puhul tuleks samuti arvestada taaskasutamise reeglitega, kuna neid on võimalik taaskasutada. Arvutused näitavad, et paberi ja papi sorteerimine vähendab paberitootmise õhusaastet 75 protsenti.

Pakenditest vabanemiseks tuleb kasutada selleks ettenähtud konteinereid. Paberi ja papi jaoks on vastava märgistusega konteinerid ning pakendite nagu kartong, metall, plast ja klaas on oma konteinerid. Pandipakendi pudelid tuleb viia joogitaara tagastuspunkti. Vanu rehve saab ära anda kodukoha lähimas jäätmejaamas. Pakendikonteinerite või jäätmejaama aadressi leiab kohaliku omavalitsuse või pakendiorganisatsiooni kodulehelt.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles