Vastloodud Ühistu Eesti Lihatööstus koondab enda alla kümme Eesti seakasvatajat, kelle farmides kasvab kokku 125 000 siga. See on pool sellest sigade hulgast, mis Rakvere Farmid aastas töötleb. «Tõsi, ega me esialgu selle tootmisega niimoodi edasi ei suuda minna, et meil kohe 100 protsenti see rakenduda saab,» sõnas Laht, viidates sellele, et ühistusse liitunud farmeritel on ka muid müügikanaleid, mille varustamist nad ka pärast ühistu loomist peavad jätkama.
Saimre Seakasvatuse OÜ on näiteks üks nendest ettevõtetest, kellel on mitmeid erinevaid partnereid, kellele sigu müüakse. Praegu n-ö vabade sigade hulk, mis võiks uude ühistulisse lihatööstusesse minna, hindab ettevõtte omanik Toivo Teng umbes 300 seale. «Ma olin viimane liituja ja minu kaalutluse aluseks olid valusad kogemused AS Terele piima müümisel,» räägib muidu kümne tuhande pealise seafarmi omanik, kes peab paremaks riske jagada.
«Pärast Vene turu kinniminekut on sigade realiseerimisega olnud raskusi,» põhjendas ühistuga liitumist Lääne-Virumaal sigu kasvatava SF Pandivere OÜ omanik Aare Kalson, kelle ettevõttel seni ei ole olnud lepingulisi suhteid ühegi lihatööstusega ja on praegu sigade arvu vähendanud 450 seani. Ühe osa oma tootmisest plaanib Kalson sarnaselt Tengiga suunata sügisest Vastse-Kuustesse, küll peaasjalikult selleks, et laiendada oma sealihaturgu. Seni on SF Pandivere realiseerinud sealiha Tartu piirkonnas Rotax Lihapoe nime all.
«Ega neil ettevõtetel, kes oma sigu ise kasvatavad, lihtsad ajad ole olnud. Rasketel aegadel tuleb teha raskeid otsuseid ja meie otsustasime oma tootmise Valka koondada,» kommenteeris Vastse-Kuuste lihatööstuse sulgemist ja müüki senine omanik Atria Eesti juhatuse esimees Olle Horm. Ta avaldas lootust, et seni Atria all töötanud ja nüüd koondatud 40 töötajat leiavad peagi töö sügisel tegevust alustavas lihatööstuses.