Kuidas täpselt «diilideni» jõuti, Kiil ja Kaljurand ei dokumenteerinud. Nii ei jõudnud info tehingute tausta kohta kunagi ka nõukoguni.
Carri Ginter näiteks ütles komisjonile: «Tallinna Sadam oli organisatsioonina oligarhiline, juhatuse liikmed tegid, mida tahtsid. Juhatuse liikmed olid justkui omanikud, tsaarid.»
Kunagine majandusministri nõunik Erkki Raasuke lisas: «Kui äriühingul on nõrk nõukogu, siis äriühingu juht, kui ta seda tahab, kaaperdab äriühingu.»
Ka mõned Tallinna Sadama nõukogu eksliikmed tunnistasid komisjonile, et neil tekkis kahtlusi. Priit Paiste meenutas, et tema hinnangul ei tehtud Tallinna Sadamas investeeringuid alati kõige läbimõeldumalt. Kuna raha saadi Euroopa Liidust, siis talle näis, et investeeriti põhimõttel, et «äkki läheb kunagi vaja».
Endine nõukogu liige Tõnis Palts (IRL) rääkis: «Juhatuse liikmed polnud asjatundlikud, samuti ei olnud nad varmad olulist teavet nõukoguga jagama.»
Kuidas sai see kõik toimuda? Uurimiskomisjoni ees käinud väitsid, et võtmerolli mängis pikaaegse nõukogu esimehe Neinar Seli (Reformierakond) tegevus. Juhatuse kontrollimise asemel asus Seli koos juhatuse liikmetega äriühingu igapäevast tegevust korraldama ja oli rohkem juhatuse eestkõneleja kui kontrolör.
Erkki Raasuke: «Millisel viisil probleem Tallinna Sadamas «tiksus», oli see, et nõukogu esimees oli sisuliselt äriühingu enda omaks muutnud, tehes seda, mida tahtis. Nõukogu esimees sekkus äriühingu igapäevasesse tegevusse, olles seal n-ö kättpidi sees.»