«Maksekontode direktiivi ülevõtmine Eesti seadustesse toob kaasa muudatusi maksekonto ja maksekontoga seotud igapäevapanganduse teenuste ning nende teenuste pakkumiste protsessides,» kirjeldas Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask, mis muudatusi toob pankade jaoks sügisest ka Eestis kehtima hakkav maksekontode direktiiv, mis peaks idee järgi lihtsustama riigis seaduslikul alusel viibivatele inimestele - nii Euroopa majandusliidu kui Eesti kodanikele - pangakontode avamist ning vajaduse korral igapäevaste arvelduste üleviimist teise panka.
Nii lähevad näiteks Swedbankis ülevaatamisele ja muutmisele arvelduskonto-, deebetkaardi- ja püsikorralduseleping. Luua tuleb ka eraldiseisev hinnakiri ja teenustasude väljavõte tüüpilistele pangateenustele. «Kahtlemata toovad need muudatused ja uued lahendused kaasa investeeringuid IT-süsteemidesse ja muid kulutusi seoses tootelepingute ringivahetamisega,» märkis Siilivask. Seda kinnitas ka Nordea panga Eesti filiaali kommunikatsioonijuht Jane-Liina Liiv: «Suurimad investeeringud saavad olema seotud teenustasude ülevaate väljastamise võimaldamiseks tehtavate IT-arendustega.»
Seni on suuremates Eestis tegutsevates pankades Eesti ja Euroopa majanduspiirkonna residentidele, sh Norra, Islandi, Liechtensteini ja Šveitsi kodanikele olnud arvelduskonto avamine ja ka üleviimise teenus olnud klientidele tasuta. «Välismaalased peavad arve avamiseks vastama AMLi nõuetele ja tõendama oma seotust Eestiga, selgitamaks, mis tingib vajaduse maksekonto järele,» märkis Nordea Eestis kommunikatsioonijuht, mille alusel täna otsustatakse välismaalastele konto avamine.
See õigus jääb pankadele alles ka pärast maksekonto direktiivi üle toomist Eesti seadusandlusse. Küll aga on nendele inimestele, kes tulevad väljaspoolt Euroopa majanduspiirkonda, olnud konto avamine tasuline ja ka keerulisem. «SEB hinnakirjas on eraldi hinnad väljaspool Euroopa majanduspiirkonna lepinguriike registreeritutele,» rääkis panga esindaja Maarja Gavronski.