L, 2.12.2023

Paari teksade peale kulub kuni 3,5 tonni vett

Eger Ninn
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ühe teksapaari elutsükli kohta kulub kuni 3480 liitrit vett.
Ühe teksapaari elutsükli kohta kulub kuni 3480 liitrit vett. Foto: SCANPIX

Teksatootja Levise poolt kolm aastat tagasi läbi viidud uuring näitas, et nende kõige tuntuma kaubamärgi 501 teksad koosnevad sisuliselt veest – ühe teksapaari elutsükli kohta kulub kuni 3480 liitrit vett.


Selle juures on arvestatud nii veega, mis kulub puuvilla kasvatamiseks kuni selle veeni, millega püksikandjad oma määrdunud jalavarje kodus pesevad, vahendas Tartu Ülikooli teadusportaal Novaator ajakirja Time.

Kuivõrd puuvillakasvatuses ja tarbijate kodudes kulutatavaid veekoguseid ei ole firma sõnul võimalik muuta, siis leiti, et veekulu saab vähendada kasutades teksakanga juures osoontöötlemist.

Tulemuseks on sel kuul müügile jõudnud nn veevabad teksad Levi's Water‹Less. Tavaliste teksadega samasse hinnaklassi jäävate pükste lõpptöötluseks kulutatakse 28 protsenti vähem vett.

Ettevõte loodab selliseid teksasid sellel kevadel müüa 1,5 miljonit paari. Uus tehnoloogia hoiab kokku ligikaudu 16 miljonit liitrit vett.

Mood võib tunduda vähetähtsana, kuid puuvilla ja teiste kangaste kudumise jaoks vajalike kiudainete kasvatamiseks kulub väga palju vett ja väetist. Lisaks kulub palju energiat tootmisele, transpordile ja pesule.

Näiteks ligikaudu veerand maailmas kasutatavatest pestitsiididest on seotud puuvillakasvatusega ning umbes 15-20 protsenti riiete tootmiseks kasutatavast kangast visatakse hiljem minema.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles