Päevatoimetaja:
Angelina Täker

Kinnisvaraekspert: riik ei hakkaks kunagi nii palju üürikortereid ehitama, et see reaalselt turgu mõjutaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Siiri Liiva
Copy
TLNPM2:1PARTNER,  REKLAAM :TALLINN, EESTI,28OCT08
KINNISVARAFIRMA 1PARTNER,  REKLAAM
pl/FOTO PEETER LANGOVITS, POSTIMEES
TLNPM2:1PARTNER, REKLAAM :TALLINN, EESTI,28OCT08 KINNISVARAFIRMA 1PARTNER, REKLAAM pl/FOTO PEETER LANGOVITS, POSTIMEES Foto: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri sõnul on riiklikke üürikorterite poleemika suurem kui asi väärt, sest riik ei hakka kunagi kortereid nii massiliselt ehitama, et see turgu mõjutaks ning osade töötajate ääremaale meelitamiseks on reaalselt vaja soodustusega elupindasid.

«Inimestele jääb mulje ja on tekkinud justkui ootus, et riik hakkab massiliselt ehitama üürimaju. Riiklike üürikorterite mõte pole tegelikult turgu odavamaks suruda, vaid meelitada vajalikke spetsialiste sinna, kus turg ei toimi - näiteks kui kuskile perearsti, kooliõpetajat või piirivalvurit vaja, siis leitakse või ehitatakse neile koos omavalitsusega sobiv maja,» rääkis Vahter. Tema meelest meenutab riiklike üürikorterite debatt meedias kooseluseadust, mille osas kõik arvavad ja kraaklevad, aga sisu puudutab väheseid.

«Riigil pole massiliseks üürikorterite ehitamiseks nii või teisiti raha ning meedias käib pigem emotsionaalne pooltõdedega lahmimine. Seda ei juhtu kunagi, et Mustamäel on üürikorteri turuhind 300 eurot, siis riik ehitab uued ning pakub igaühele 150ga. Samuti tuleks eristada munitsipaal- ja sotsiaalelamuid. Viimased on suunatud vähekindlustatutele, kes ei suuda eluaseme eest maksta. Tallinnas see igal juhul suuremal või vähemal määral toimib juba ammu ning ilma riikliku programmita,» sõnas kinnisvaraekspert.

Vahteri sõnul oleks riigi poolt tühjale krundile nullist maja ehitamine ebaratsionaalne: «Töötajate meelitamiseks ja elamiskulude kompenseerimiseks on ka teisi võimalusi.» Näiteks võiks riik nn turutõrke piirkondades korraldada ettevõtjate seas korraldada pindade rajamiseks või leidmiseks vähempakkumise ning vastutasuks riski võtmise eest garanteerida üürnike hulga. «Samuti saaks arendajatele pakkuda tasuta maad või kompenseerida osa või kogu tavalise turuhinnaga üüritava korteri üürikulu,» pakkus Vahter.

Tagasi üles