L, 30.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Keskpanga negatiivne intress läheb pankadele maksma miljoneid

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments 7
Foto: Allikad: EKP, Eesti Pank

Veidi alla kahe aasta tagasi tegi Mario Draghi juhitud Euroopa Keskpank (EKP) ajalugu: alandas esimese suure keskpangana (suurteks keskpankadeks peetakse USA, Jaapani ja Euroopa Keskpanka) 2014. aasta juunis hoiuseintressid negatiivseks. Negatiivsed intressid on meie suurematele pankadele läinud maksma arvatavasti miljoneid eurosid.

Päris ennekuulmatu keskpanga negatiivne intressimäär siiski ei olnud. Ukse tegi lahti Taani keskpank 2012. aastal eesmärgiga kaitsta majandust Euroopa võlakriisi eest põgeneva kuuma raha eest. Veel varem kehtestas Rootsi keskpank 2009. aastal lühikeseks ajaks hoiuseintressiks –0,25 protsenti.

Šveitsi keskpank alandas hoiusteintressi negatiivseks 2014. aasta detsembris, Rootsi keskpank 2015. aasta veebruaris ning viimasena liitus negatiivsete intresside keskpankade klubiga Jaapani Pank, kes tegi seda tänavu jaanuaris.

Facebook
Comments 7

Märksõnad

Tagasi üles