Kümmekond aastat tagasi istusid Eesti Panga keldrisaalis pea 30 naist, kes lugesid hommikust õhtuni usinalt Eesti inimeste raha. Nüüd teeb seda tööd kaks masinat. Täisautomaatsed masinad suudavad sekundi jooksul 32 rahatähel kontrollida ära kõik turvaelemendid, aga ka selle, kui määrdunud need on ja kas sinna on midagi peale kirjutanud.
- Niiske suvi annab rahapurustajatele lisatööd
- Näpurasv hävitab raha
- Tasuta rahapuru tõi kelmid panka
- Mündid on feodaalne relikt
- Sularaha loojang on kätte jõudmas
Raha lugemine on väga must töö – 30 naisest sai aastatega kolm.
«Raha lugemine on väga must töö, sest raha on tõsiselt räpane ja siin töötades on saadud koledaid nahahaigusi,» rääkis Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve, näidates ilmselt Eesti ühte kõige paremini turvatud paika – rahalugemissaali. Just siin kontrollitakse Eestis ringlevate rahatähtede ehtsust ja kvaliteeti.
Roosve sõnul teadis ta abikaasa vanasti alati, mis väärtuses kupüüri parajasti sorteeriti. Seda reetis särgikraele ja mansettidele ladestunud rahatolm. «Kõige rohkem andis värvi 100-kroonine Koidula, sest sinine on väga intensiivne värv,» meenutas ta krooniaega. Nüüd on rahalugemissaal tänu täisautomaatsetele sorteerimismasinatele rahatolmust puhas ning Eestis ringlevate rahade kontrollimisega saavad hakkama kolm naist kunagise 30 asemel.
Kole pruunikaskollane näpurasv hävitab raha
«Euro tulekuga on kogu maailm saanud targemaks, et põhiline määrdumisallikas ei ole mitte keskkond, vaid näpuotstest pärit rasv,» rääkis Roosve. Isegi kui käed korralikult puhtaks pesta, siis 10 sekundi pärast on sõrmeotsad taas n-ö rasvased, kuigi inimene ise seda ei tunneta. «Näpurasv on selline kole pruunikaskollane aine ja kuna pangatäht on poorne, siis rasv ladestub sinna,» selgitas Roosve.