Kohvimaailmas levib uus trend – külmpruulitud kohv, mida suure kofeiinisisalduse tõttu lahjendamata juua ei soovitata.
Kohvimaailma uus trend sobib hästi laiskadele
«Kui kuum vesi toob välja kohvi mõrususe, siis külma veega ta jääb selline mõnusalt magusa ja maheda maitsega. Sealt saab täiesti teise maitseprofiiliga kohvi,» kiitis barista Marta Piigli trendijooki.
Tema valmistab seda jooki spetsiaalses anumas, kuhu esmalt läheb kaks kilo kohvi, millele valatakse peale 13 liitrit vett. Jook peab n-ö tõmbama 14 tundi toasoojas. Hommikuks on kontsentraat valmis ja see säilib külmikus nädal aega. «Igal hommikul saad kohe uue joogi teha,» jagas Piigli näpunäiteid.
Kuna kontsentraat on hästi kofeiinirikas, siis tuleks seda lisanditega n-ö pikendada. «Ta on ka muidu väga hea, aga lihtsalt paneb käed värisema. Reegel on, et 1/3 on kohvikontsentraati ja muud lisandid võib valida puhtalt oma maitse järgi, võib panna mullivett, mahla, kookospiima, siirupeid, mis meeldib,» jagas Piigli soovitusi.
Vaid karastusjooke ei soovitanud ta lisada, v.a juhul kui tegu on alkohoolse variandiga. Külmpruuli kohvi pikendamiseks sobivad ka rumm ja džinn.
Piigli sõnul saab külmpruuli kohvi ka kodus teha. Selleks piisab filtrikohvist ja presskannust. «Liitrise presskannu kohta läheb u 90 grammi filterkohvi, külm vesi peale, kindlasti tuleb natukene segada ja vajutada presskannu filtrit paar sentimeetrit alla ja siis lasta kaheksa tundi seista.
Kuigi paljudes peredes jääb hommikust kohvi järele, siis Piigli toonitab, et see kasutamiseks ei sobi, kuna see on tehtud kuuma veega.
Kuigi külmpruul kohv leiutati juba 1960ndatel, siis alles viimastel aastatel on see saanud populaarseks ja jõudnud Euroopasse. Külmpruuli kohvi edule on aidanud tuule tiibadesse noor põlvkond, kellele traditsiooniline kohvi mõru maitse ei meeldi.
Piigli ennustas, et kuigi praegu Eestis seda veel kusagil ei pakuta, siis varsti saab seda osta igalt poolt.