R, 8.12.2023

Vaata, kuidas leevendada tšilli tulisust

Tarbija24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Panther Media/Scanpix

Kui oled ampsanud liiga suure koguse tšillipipart, ei tasu kohe vett peale juua, sest see kannab tulisuse kurku edasi.

Alates 1912. aastast on kasutusel Wilbur Scoville’i välja töötatud Scoville’i skaala, mis mõõdab piparde tulisuse tugevust, kirjutab Viljade Maailm. Pipardes sisaldub kapsaitsiin, mis need tuliseks teeb. Skaala tipus on habanero pipar, mille tulisus on kuni 577 000 ühikut, tavaline paprika on aga skaalal 0. Samas ametivõimude poolt kasutatava pipragaasi tulisus on umbes viis miljonit.

Tšilli kangust on lihtne määrata kauna paksuse järgi. Mida peenem ja teravam on tšillikaun, seda kangem see tavaliselt on. Mida ümaram ja suurem, seda mahedam. Erandiks on vaid tšillisort Habaneron.

Värske tšilliga toitu valmistades tasub järgida järgmisi nõuandeid:

  • Puhastades kasuta ühekordseid kummikindaid ning väldi silmade hõõrumist. Kui tšilli silma satub, kõrvetab see hirmsasti, kuid pole siiski ohtlik.
  • Eemalda kaunast valged vaheseinad ning seemned, nii on tšilli mahedam. Kui soovid kangemat tšillit, lisa toidule ka vaheseinad ja seemned.
  • Maitse ja kanguse võrdseks jaotamiseks haki kaun väga peeneks. Suurte koguste purustamiseks on soovitav kasutada mikserit.

Kui toit sai liiga tuline, aitab tšilli tugevust hästi balanseerida soola, suhkru või sidrunimahla lisamine. Suust aitab kõrvetust eemaldada ka soola söömine, kuid seda pigem äärmuslike juhtude korral. Joogina sobib hästi jogurt. Vett, õlut või karastusjooke ei tohi leevenduseks juua, sest need kannavad vaid kapsaitsiini laiali, mistõttu levib põletus ka kurku ja söögitorru.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles