K, 7.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Amet: liigne jää ja lumi tuleb katustelt eemaldada

Teelemari Loonet
Facebook Twitter
Comments
Katuselt lume lükkamine
Katuselt lume lükkamine Foto: Sille Annuk

Tehnilise järelevalve amet tuletab meelde, et ohutuse tagamiseks tuleb pidevalt jälgida lume kogust katustel ning liigne lumi ja jää ära koristada.

Seoses lähipäevadeks prognoositud sulailmade ja lumesajuga tuletab amet majaomanikele meelde, et katusekonstruktsioone võib märja lume korral ohustada juba lumekiht paksusega 0,3 meetrit.

Liigne lumekoormus ohustab kõige enam teras- ja puitkonstruktsioonidega kergehitisi või ehitiste osasid (varjualused, varikatused, karniisid), lameda katusega või väikese katusekaldega ehitisi (bensiinijaamad, spordirajatised, angaarid, estakaadid) ning vanemaid amortiseerunud ehitisi.

Erilist tähelepanu tuleb pöörata katustel kohtadele, kus on katuseastmed või katus piirneb kõrgema ehitisega. Sellistesse kohtadesse kuhjub tuulega lund hangedena koguses, mille koormus võib mitmekordselt ületada katusele lubatavat lumekoormust.

Samuti tuleks vältida lume ja jää kogunemist katuse räästarennidesse ning sadevee äravoolutorudesse ja -lehtritesse, kuna see võib kahjustada sadeveesüsteeme ning takistada katuselt sadevee ärajuhtimist.

Lume koristamisel tuleb eelnevalt hinnata, kas katuselt lume lükkamiseks on möödapääsmatu minna katusele või saab lume ära koristada katusele minemata, näiteks redeli abil.

Katusele minnes peab arvestama ilmastikutingimustega – jää, tugev lumesadu ja tuul võivad allakukkumise riski oluliselt suurendada. Võimaluse korral tuleks paigaldada katuse servadesse ajutised piirded, mis peavad olema piisavalt tugevad, et kanda nende vastu kukkuvat inimest.

Ehitise ohutuse eest vastutab omanik ning vastavalt ehitusseadusele on tal kohustus teavitada Tehnilise järelevalve ametit ehitisega toimunud õnnetusest. Kohustuste eiramise korral võib füüsilist isikut karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut ja juriidilist isikut kuni 32 000 eurot. Ehitiste ohutuse tagamist kontrollivad kohalikud omavalitsused ja Tehnilise järelevalve amet.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles