Sotsiaalministeeriumi poolt algatatud töölepingu seaduse muutus näeb ette alaealistele lubatud tööliikide laiendamise, ning kitsenduste eemaldamise üle 13- aastaste alaealiste puhul.
Üle 13-aastased saavad loa igas valdkonnas töötada
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sotsiaalministeeriumi poolt algatatud alaealisi puudutava töölepingu seaduse muudatus näeb ette, et tööliigid tuleks määrata ainult 13-aastase alaealise puhul ja tühistada tööde nimekirja kehtestamise ka 14-16-aastaste koolikohustuslike alaealiste puhul kuna see piirab oluliselt selles vanuses alaealise võimalusi töö tegemiseks.
Niisiis näeks uus seaduse määrus ette, et 13-aastase alaealisega võib töölepingu sõlmida eelkõige järgmiste tööde tegemiseks:põllumajandustööd;kaubandus- või teenindusettevõttes tehtavad abitööd;toitlustus- või majutusettevõttes tehtavad abitööd.
Kehtiva töölepinguseaduse määruse kohaselt võivad 13-14-aastased või 15-16-aastased koolikohustuslikud alaealised teha järgmisi töid:
- põllumajandustööd, näiteks aia- või põllukultuuride istutamine, rohimine, kastmine või muldamine, saagi koristamine, marjade või puuviljade korjamine, köögivilja puhastamine või müügiks ettevalmistamine;
- kaubandus- või teenindusettevõttes tehtavad abitööd, näiteks kauba lahtipakkimine või asetamine riiulitele, hinnasiltide või etikettide kleepimine, pakkematerjalide või pakendite ettevalmistamine, väikesemõõduliste esemete pakkimine, reklaamnäidiste või reklaamtrükiste jagamine;
- toitlustus- või majutusettevõttes tehtavad abitööd, näiteks laudade katmine, nõude koristamine või pesemine, ruumide koristamine;
- käsitööesemete, näiteks suveniiride valmistamine või abistamine nende müümisel;
- ravimtaimede kogumine, kuivatamine või pakkimine;
- kontoritöö, sh töö kuvariga;
- puhastus- või koristustööd;
- haljastustööd;
- kerged tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal, eelkõige osalemine etendusasutuse töös loomingulise töötajana, töö modellina.