N, 30.11.2023

Iga kolmas kodugaasi kasutaja elab ohus

Eleen Laasner
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Gaasipliit
Gaasipliit Foto: Ants Liigus

Kontrolli käigus külastatud 30 korteri põhjal selgus, et inimeste teadlikkus nii gaasiseametest kui ka nendega seotud ehitustöödelele kehtestatud nõuetest on madal.

Umbes kolmandik kontrollitud korteritest on omavoliliselt ilma spetsialisti kaasamata ümber ehitatud ruumide planeeringut või tehnosüsteeme. Pooltel juhtudel puudus vannitoal siirdõhurest, mis tagaks vajaliku põlemisõhu juurdevoolu gaasiseadmele ja ventilatsiooni toimimisele vannitoas. Umbes kolmandikul korterites mõõdeti vingugaasi kontsentratsiooni olemasolu ja kahel juhul oli kontsentratsiooni tase ohtlik.

Gaasipaigaldiste ja korstnate hooldamist tõendav dokumentatsioon puudus enamikel juhtudel. Kahel kolmandikul juhtudest oli korterisse paigaldatud sundventilatsioon ja kolmandikul oli sundventilatsioon ka vannitoas, mis võib luua ohtliku olukorra loomuliku ventilatsiooniga toimima arvestatud gaasiseadmega samal ajal töötades.

Korterites, kus tuvastati ümberehitusest või muust tehnilisest puudusest tingitud reaalne oht, on omanikku kohustatud peatama gaasiseadme kasutamine kuni ohu ja puuduste kõrvaldamiseni.

Kontrollide tulemustele tuginedes soovitame järgmist:

1. Tagage õhu juurdevool gaasiseadmega varustatud ruumi. Ruumi uks peab olema põranda lähedal varustatud õhu juurdevoolu avaga suurusega vähemalt 300 cm². Lae all peab olema eraldi lõõris ventilatsiooni ava, mis ei tohi paikneda suitsulõõris. Kui hoone välisseinas värskeõhu sissepuhke avad puuduvad, tuleks vanni või duši alla minnes avada aken.

2. Lõõre tuleb puhastada vähemalt kord aastas. Tähelepanu tuleb pöörata ka hoonete renoveerimisele, et peale remonti oleks lõõrides tõmme säilinud. Akende vahetuse korral peab korteris säilima loomulik ventilatsioon. Ventilatsiooniavad välisseinas ei tohi olla suletud.

3. Tellige korstnalõõride uuring. Et tuvastada lõõride õige kasutuskord tuleb teostada korstnalõõride uuring kõrgema pädevusega korstnapühkijalt.

4. Tellige gaasiseadmete hooldus kord aastas. Kontrollida tuleb ka õhu pealevoolu seadmesse ja seadmest põlemisgaaside väljumist. Selle teenuse peavad tellima gaasiseadmete omanikud ise.

5. Ostke ja paigaldage vingugaasi andur. Pidage meeles, et vingugaas on värvitu ja lõhnatu, tapab  kiiresti ja seda ei ole võimalik tunda ega näha. Kui gaasiseade on pesemisruumis, siis tuleb osta niiskuskindel vingugaasi andur.

6. Vahetage välja vanad ilma ohutusautomaatikata gaasiseadmed või laske nende toimimist kontrollida. Pidage meeles, et iga väljaminek on tühine võrreldes inimeluga. Hoidke enda ja oma lähedaste elu!

Korterisisese gaasipaigaldise (gaasitorustik koos gaasiseadmetega) nõuetele vastavuse eest vastutab iga gaasipaigaldise omanik ise. Kortermaja trepikodades oleva gaasitorustiku nõuetele vastavuse eest vastutab korteriühistu. Pistelised kontrollringkäigud on toimunud linnaosavalitsuse initsiatiivil, sarnaseid kontrolle on plaanis läbi viia ka edaspidi piirkondades, kus kortermajades on kasutusel gaasipaigaldised.

Kontrolli teostas tehnilise järelevalve amet, Põhja-Tallinna valitsus ja päästeamet, kokku vaadati Põhja-Tallinna 30 korteris gaasipaigaldiste (gaasiveesoojendid) ja nendega seotud tehnosüsteemide (suitsulõõrid ja ventilatsioon) korrasolekut ning nõuetele vastavust. 

Täpsem info kodutarbija gaasiohutuse kohta on kättesaadav tehnilise järelevalve ameti kodulehelt.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles