Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Eelarvenõukogu hoiatab: maksutulud võivad kasvada oodatust aeglasemalt

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kadri Hansalu
Copy
Raul Eamets
Raul Eamets Foto: Kristjan Teedema / Postimees

Ekspertidest koosnev nõukogu, mis annab hinnangu riigi rahandusprognoosidele, hoiatab ministeeriumi liiga optimistliku prognoosi eest.

Kuigi rahandusministeeriumi prognoos on teiste prognooside sarnane, tugineb eelarvenõukogu hinnangul selline ettevaade üsna optimistlikele eeldustele. Nii oodatakse prognoosis välisnõudluse ja hindade kasvu kiirenemist, kuid varasematel aastatel on seda ülehinnatud. Samuti eeldab sellisele kasvurajale jõudmine, et palgakasvust aeglasem tootlikkuse kasv, mis on olnud viimastele aastatele iseloomulik, ei ole halvendanud Eesti eksportiva sektori konkurentsivõimet.

Eelarvenõukogu hinnangul tuleb maksutulude prognoosi puhul arvestada pigem võimaliku alalaekumisega. Esiteks ei pruugi välisnõudluse taastumine, mida prognoosis eeldatakse, kohe suuremaid maksutulusid kaasa tuua. Teiseks toetas 2015. aastal maksutulude laekumist keskmisest suuremate dividendide võtmine erasektoris, mille jätkumist nähakse vaatamata eeldatavale investeerimisaktiivsuse kasvule ka ettevaates.

«Seetõttu peaks valitsus keskpika ettevaate kulude kasvu ja valitsussektori eelarvepositsiooni kavandamisel arvestama sellega, et maksutulud võivad aeglasemalt kasvada. Eelnevat arvesse võttes soovitab eelarvenõukogu valitsusele seada kõigil prognoosiperioodi aastatel struktuurse eelarvepositsiooni eesmärgiks väike ülejääk,» teatas nõukogu.

Rahandusministeeriumi 2016. aasta kevadise majandusprognoosi järgi kujuneb Eesti majanduskasv lähiajal varem prognoositust väiksemaks. Majanduskasvu prognoosi kärpimine tähendab ettevaates riigirahanduse jaoks seda, et halveneb nii valitsussektori nominaalne kui ka struktuurne positsioon. Kevadprognoosi kohaselt stabiliseerub SKP nominaalkasv keskpikas ettevaates 6 protsendi ja reaalkasv 3 protsendi tasemel.

Tagasi üles