Seeni, mis omavad otsest või kaudset mõju ehitistele, nende konstruktsioonidele, sisekeskkonnale ja elanikele uurib seeneteaduse eriharu – ehitusmükoloogia. Siinkohal toob Majaseen OÜ juht Jane Oja välja meeldetuletuseks mõned põhitõed sellest valdkonnast.
Seentega võime kokku puutuda nii kivi- kui ka puitmajades. Üldistatult võib öelda, et puitmajades kasvavad seened (tuntum majavamm), mis tekitavad kahju hoonete konstruktsioonidele ning kivimajades seened (hallitusseened), mis võivad ohustada seal elavate või töötavate inimeste tervist.
Seenkahjustuste olemasolu tuvastamiseks tuleb kasutada kas spetsiaalseid vahendeid/meetodeid või siis osaliselt avada konstruktsioone, vaid lihtsalt peale vaadates, konstruktsioone koputades või õõtsutades ei saa me täielikku pilti seenkahjustuste kohta. Need seened, mis põhjustavad kahju hoonete konstruktsioonidele tuleb kindlasti ära määrata, kuna sellest sõltub seenkahjustuste likvideerimine ja tõrje. Seeneliigi määramist saab teostada vaid erialaspetsialist (mükoloog), kellel on vastavad teadmised ja vahendid.
Näiteks on majavammi kahjustuste likvideerimine kordades suuremamahulisem ja kulukam, kui teiste seente puhul. Lisaks tuleb sellistel juhtudel kasutada ka keemilisi tõrjevahendeid, millest tänaseks on paljud kättesaadavad vaid professionaalsetele kasutajatele, mis tähendab tõrje tellimist spetsiaalsetest firmadest.
Suurem osa seentest suudavad kahjustada ainult niisketes tingimustes olevat puitu ning nad ei levi märjalt puidult kuivadele puitmaterjalidele. Seetõttu on neid ka märksa lihtsam ja odavam (ilma tõrjevahenditeta) likvideerida kui majavammi. Näiteks põhjustab väiksemaid kahjustusi paljasilmaga majavammile väga sarnane ja tegelikult väga lähedane liik Serpula pulverulenta. Seda seent võib leida hoonetest arvestatavalt tihti ega ole ka võimatu, et mõlemad seened kasvavad ühe hoone erinevates ruumides.