Jaapani vanglasüsteemi ootab eelarvekriis. Põhjusteks on vananev rahvastik, lonkav hoolekanne ning uus kategooria kurjategijaid: pensionärid-retsidivistid. Värske uuringu andmetel hallpead lausa tunglevad trellide taha.
Vanurid vallutavad Jaapani vanglaid (2)
Kuritegevuse statistika näitab, et 35 protsenti poevargustest Jaapanis sooritavad pikanäpumehed- ja naised vanuses 60 ja enam, vahendab Financial Times. Seejuures on 40 protsenti antud vanuses isikuid sooritanud täpselt sama kuriteo enam kui kuus korda.
Raporti andmetel on põhjust järeldada, et poevarguste laine taga peitub soov pääseda vanglasse, kus pakutakse tasuta süüa, peavarju ja tervishoidu.
Vangi pürgija jaoks on retsidivism matemaatiliselt igati ahvatlev.
Isegi kasinalt toitudes ja odavaima eluasemega leppides on minimaalsete säästudega jaapanlasest pensionäri elamiskulud 25 protsenti kõrgemad, kui riiklik põhipension (780 000 jeeni aastas ehk 6900 dollarit), näitab Custom Products Researchi vanurite kuritegevust lahanud uuring.
Isegi 200-jeenise võileiva näppamine võib tuua kaasa kahe-aastase vanglakaristuse, mis maksab riigile 8,4 miljonit jeeni.
Vanaduskuritegude tase tõuseb tempokalt ning analüütikute hinnangul valmistab Jaapan oma vanglasüsteemi – mida hiljuti laiendati ning mille täitumus on umbes 70 protsendi juures – ette kümnendeid kestvaks kasvuks.
Aastail 1991–2013 (värskeimad saadaolevad andmed) on kuus korda sama kuriteo sooritanud vanurite arv Jaapani vanglates kasvanud 460 protsenti.
Prognooside kohaselt on aastaks 2060 enam kui 65 aasta vanused 40 protsenti Jaapani elanikkonnast. Pensionäride kuritegevus kasvab aga sellest trendist kiiremini.
Katsed vanureid vanglast varakult vabastada on põrganud vastu ületamatuid juriidilisi takistusi, ütlevad uuringu autorid. Nad usuvad, et mingil hetkel ujutavad eakad vangid süsteemi lihtsalt üle.