![Heauskne tarbija võib pangakaardist kergekäeliselt ilma jääda.](http://f9.pmo.ee/ri1IvWrnWQtXDV6KP-lrn5Q8kt8=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2015/12/03/4763691t1hecfe.jpg)
Veebipoed annavad võimaluse sooritada tehinguid ka kodunt väljumata, kuid mda rohkem on liikvel kaardiandmeid, seda suurem ahvatlus on kurjategijatel need oma valdusesse saada.
Veebipoed annavad võimaluse sooritada tehinguid ka kodunt väljumata, kuid mda rohkem on liikvel kaardiandmeid, seda suurem ahvatlus on kurjategijatel need oma valdusesse saada.
SEB kliendikommunikatsioonijuht Martin Kõrv andis mõned nõuanded, kuidas säilitada välisriikides reisimisel ja internetist ostude tegemisel rahaasjade turvalisus.
Määrake limiidid oma tegeliku vajaduse järgi
Kaardile saab kehtestada päeva või kuu kasutuslimiidi, millest suuremas väärtuses tehinguid vastavas ajavahemikus teha ei saa. Kontol olevast summast väiksem päevalimiit ei lase kõrvalisel isikul varguse või kaardi kadumise korral teie kontolt kogu raha kätte saada. Vajaduse korral võib kaardi kasutuslimiiti mugavalt suurendada ja vähendada internetipangas. Liialt suur limiit, mida teil ei pruugi reaalselt kunagi vaja minna, annab eelise kaardiandmete kuritarvitajale.
Valige ainult vajalikud funktsioonid
Ise saab määrata ja muuta järgmisi kaardi kasutusvõimalusi:
Kui kaarti internetiostudeks või välismaal kasutamiseks parasjagu vaja pole, saab selle funktsiooni maha võtta või vajaduse tekkimisel vastava funktsiooni tagasi panna. Toiming annab kindluse, et ilma enda teadmata kontolt internetioste või kaarditehinguid välismaal sooritada ei saa.
Pangakaardi andmete sisestamine internetiostudel
Veebileht, kuhu oma pangakaardi andmed sisestate, peab olema turvaline. Veenduge, et tegemist oleks autentse lehe, mitte selle koopiaga. Selleks kontrollige lehe URL-aadressi. Tutvuge ka ostu- ja tagastamistingimustega. Lugege läbi juhised, lepingud, tingimused ja kõik muu, mis eeldab kaardi valdajapoolset aktsepteerimist ning kinnitamist. Sageli kaasneb ostu sooritamisega ka näiteks kuutasu, mida kaardi valdaja «nõusolekul» iga kuu kaardilt maha arvama hakatakse.
Turvalised e-ostud (3D-Secure)
Rahvusvahelised kaardiorganisatsioonid on loonud lahenduse, mis muudab internetist ostmise tänu kaardi valdaja isiku tuvastamisele senisest turvalisemaks. Kaardi valdaja identifitseeritakse tema eraisiku internetipanga kasutajatunnuse kaudu: ta peab vastaval lehel oma internetipanga kasutajatunnusega sisse logima ning kinnitama oma isikut. 3D-Secure’i lahendusega saab maksta vastava programmiga liitunud internetipoodides. Nendes veebipoodides kuvatakse vastav logo.
Andmepüügi ehk phishing’u e-kirjad
Võib juhtuda, et saate kirja oma «pangalt», kes väidetavasti korrastab andmebaasi ja palub selleks sisestada pangakaardi andmed. Teile võib saabuda «rahvusvahelise kaardiorganisatsiooni» kiri palvega sisestada oma kaardi andmed, et kontrollida selle turvalisust või hoopis osaleda loteriil. Need on ilmselged katsed meelitada inimesi sisestama pangakaardi andmeid, et neid hiljem kuritarvitada.
Kahtlase sisuga kirju ei tasu avada ja kindlasti ei tohi alla laadida kirjades kaasas olevaid manuseid. Sageli võivad säärased kirjad sisaldada viirusi, mis koguvad kokku arvutis oleva info või muudavad selle kasutuskõlbmatuks.
Pangakaardiga maksmisel tasub veel meeles pidada: