Tänane maksusüsteem, mis kipub maksustama tarkust mitte rikkust, on toonud kaasa ka olukorra, kus ettevõtjad ei kipu uusi investeeringuid tegema, sest raha lihtsalt ettevõtte pangakontol hoidmine on riikliku maksupoliitika poolt soositud. Seega kindlasti tuleks kaaluda ettevõtte klassikalise tulumaksu kehtestamist ja selle arvelt tööjõumaksude alandamist. Kolm aastat tagasi koos Tartu Ülikooli majandusdoktorandi Velda Buldasega tehtud analüüs näitab, et näiteks 15-protsendiline ettevõtte tulumaks annaks võimaluse langetada sotsiaalmaksu kaheksa protsenti. Summad on samas suurusjärgus.
Toonitan, et tööjõu makse saaks kärpida üksnes siis, kui leida alternatiivseid maksutulu allikaid.
Kindlasti pooldan sellist lähenemist, et kui ettevõtjatele mingi uus maks kehtestatakse, siis mingit olemasolevat maksu alandatakse, mitte lihtsalt ei tõsteta üldist maksukoormust ja printsiipi, et maksustama peaks rikkaks olemist, mitte rikkaks saamist.
Pisike, kuid samas oluline muudatus oleks kaotada ajast ja arust minimaalse sotsiaalmaksumäära nõue. See aitaks kaasa nii osa- kui ka hooajatöökohtade tekkele.
Samuti vajab põhimõttelist muutust tänane seisukoht, et ettevõtete investeeringud masinatesse ja seadmetesse on maksuvabad, kuid tööandja investeeringuid inimeste tervisesse maksustatakse erisoodustusmaksuga ehk käsitletakse kui palga maksmist. Õnneks, peale kümne aastast diskussiooni (sotsiaaldemokraadid kui inimestesse investeerimist soosiv maailmavaade versus Reformierakond) on loota, et peagi jõuab vastavat maksuvabastust lubav eelnõu Riigikogusse.
Kokkuvõttes on vaja vaadata üldpilti, seada eesmärgid, mida me maksumuudatustega saavutada soovime ja seejärel asuda tegutsema. Mitte vastupidi.