Keskkonnainspektsiooni Harjumaa büroo kontrollis eelmisel nädalal kahtekümmet maakonnas tegutsevat autoremonditöökoda ning tuvastas neis mitmeid keskkonnanõuete rikkumisi.
Autoremonditöökodades tuvastati keskkonnanõuete rikkumisi
«Võtsime seekord kontrolli alla seitsme omavalitsuse territooriumil tegutsevad remonditöökojad ja põhifookuses oli vanaõli käitluse kontrollimine. Mitme ettevõtte puhul tuvastatigi vanaõli põletamine katlas, mis on ebaseaduslik tegevus ja toob ettevõttele kaasa rahatrahvi,» märkis Keskkonnainspektsiooni Harjumaa büroo juhataja asetäitja Tarmo Tehva.
Vanaõli näol on tegu ohtlike jäätmetega, mille ettevõtted peavad üle andma jäätmeluba ja ohtlike jäätmete käitluslitsentsi omavale isikule ning üleandmise kohta peab autoremondi töökojal olema ette näidata ohtlike jäätmete saatekiri.
Ohtlike jäätmete ebaseadusliku käitlemise eest näeb jäätmeseadus ette rahatrahvi füüsilisele isikule kuni 300 trahviühikut ehk 1200 eurot ning juriidilisele isikule kuni 32 000 eurot.
«Ettevõtete nimekirju kokku pannes kontrollib keskkonnainspektsioon ohtlike jäätmete saatekirjade andmebaasi kaudu, kas ettevõte on üle andnud ohtlikke jäätmeid, sh vanaõli, või mitte,» ütles Tehva. Ta lausus, et autoremonditöökoda, mis oma kodulehe andmetel teostab hooldust, remonti ja õli vahetust, kuid pole saatekirjade andmebaasi andmetel regulaarselt vanaõli üle andnud, võib suurema tõenäosusega oodata peatset inspektorite visiiti.
Teha selgitas, et lisaks vanaõli käitlemisele kontrolliti seekordsel reidil keretöödega tegelevate ettevõtete puhul välisõhu saasteloa vajadust, kliimaseadmete hooldamisega tegelevate ettevõtetel pädevustunnistusega isikute olemasolu ning muid kliimaseadmete kohta käivate nõuete täitmist, samuti kontrolliti rehvide ja muude probleemtoodete maaletoomisega kaasnevate nõuete täitmist.
Autoremondi ja hooldusega tegelevatel ettevõtjatel soovitatakse tutvuda keskkonnainspektsiooni kodulehel oleva infoga, mis puudutab ohtlike jäätmete käitlemist, vajalikke keskkonnalube ja muud sellist. Rikkumistega seoses alustati viis väärteomenetlust, kolmel juhul on asjaolud veel täpsustamisel. Oli ka pisirikkumisi, mille puhul piirduti suulise märkusega.