Seakasvatajad soovivad, et riik jätkaks seakonservide kokkuostu kuni eelarvevahendite lõppemiseni, kuna sealihasektori olukord on jätkuvalt keerukas.
Seakasvatajad soovivad riigikonservide tootmise jätkumist
«Käesolevaga on meie ettepanek kulutada kogu konservimeetme tarbeks eraldatud raha, jätkates konservide valmistamist kuni eelarve ammendumiseni,» kirjutasid Eesti Tõusigade Aretusühistu, Atria Eesti ja HKScan Estonia maaeluministrile.
Seakasvatajad märkisid, et konservimeetme ja sigade liikumise paindlikumaks muutmine ei ole lahendanud kolmanda tsooni seakasvatuse piirangutest tekkinud probleeme. «Konservimeede võimaldas osaliselt realiseerida vaid teatud osa sea eluskaalust, sest ostetud konservitoorainele kehtisid kindlad standardid,» seisab pöördumises.
Samuti jäävad seakasvatajate hinnangul probleemid alles seni, kuni kehtivad tsoneeringud. «Seega ei saa olla nii, et konservimeede on mingid probleemid nüüdseks lahendanud. Kolmanda tsooni seakasvatused vajavad jätkuvat toetamist nii kaua, kuni tsoneeringud kehtivad,» märkisid sektori esindajad vastuseks maaeluministeeriumi pressiteatele.
Kolmanda tsooni sigade liikumisele loodud suurem paindlikkus lihtsustab olukorda vaid teoreetiliselt, kuna praktiliselt on vaja suuri investeeringuid, et luua tsooniväliseid nuumakohti, kirjutasid seakasvatajad. «Loomulikult ei saa keegi seakasvatajatest selliseid investeeringuid teha.»
«Seega puudub Eestis sigade liikumise paindlikumaks muutmisel praktiline mõju kauplemis- ja töötlemispiirangute probleemile ja see ei saa kuidagi olla konservimeetme lõpetamise põhjuseks,» lisasid pöördujad.
Maaeluministeerium otsustas lõpetada sealihakonservide tootmise toetusmeetme; viimased varud soetas riik üle-eelmisel nädalal. Minister Urmas Kruuse ütles pressiteate vahendusel, et konservitootmine katkestati, kuna Euroopa Komisjoni otsuste tõttu on seakatku tõkestamiseks seatud piirangutsoonid muutunud paindlikumaks.
Varem on minister teravalt kritiseerinud suurkontsernide HKScan ja Atria osalemist ning võitmist konservihankel. Kruuse kinnitas BNS-ile, et meetme sulgemise põhjus oli siiski juba stabiliseerunud hind ning asjaolu, et riigi tegevusvarusse soetatavad varud tuleb ka õigeaegselt realiseerida.
Viimase konservipartii tootmine veel kestab, kuid esialgsetel andmetel kulub meetmele ligi 1 miljon eurot. Kokku valmistatakse ligi 950 000 sealihakonservi, mille tarvis osteti piirangutsoonist 249 tonni sealiha. Liha tarnisid olenevalt nädalast HKScan ja Atria.
AS Maag Konservitööstus valmistas konservid seakatku leviku piiramiseks kehtestatud kolmandast tsoonist pärinevate sigade lihast. Ühe sealihakonservi tootmise hind oli 0,52 senti, millele lisandus liha hind. Valitsus otsustas 29. oktoobril toimunud istungil eraldada riigi tegevusvarusse sealihakonservide soetamiseks kokku 1,78 miljonit eurot.