Poetšekid võivad kätkeda endas ohtu tervisele

Maaülikooli toksikoloogiaprofessor Tõnu Püssa nendib värske kassatšekkide uuringu tulemusi kommenteerides, et ega Eesti kaupmeeste teadmatust ei saa ka neile ette heita, kuna BPA ja BPSi sisaldusest pole Eestis väga räägitud. FOTO: Margus Ansu

Mürgiste ühendite BPA ja BPSi sisaldusele kassatšekkides on viimastel aastatel üha sagedamini tähelepanu juhtinud nii rahvusvahelised teadusasutused kui ka huvikaitseorganisatsioonid. Värskest analüüsist selgub, et põhjust muretsemiseks on eestlastelgi.

Tellijale Tellijale

«Bisfenool A (BPA) on üks enim valmistatud keemiatööstuse tooteid ning seniste uuringute järgi peaks seda ainet olema mingis koguses igaühes meist,» räägib biokeemik ja Eesti Maaülikooli professor Tõnu Püssa. Tema sõnul hinnatakse BPA aastatoodangut maailmas suurusjärgus kuule miljonile tonnile.

Peamine põhjus, miks aga peaks selle aine pärast muret tundma, on selle negatiivne mõju hormoonsüsteemile. «Ta häirib kogu organismi tegevuse keskset juhtimist – midagi hullemat, aga ka keerulisemat ja raskemini avastatavat on üldse raske ette kujutada,» kirjeldab professor.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles
Back