![Kaks lihtsat tõde, mida tööle kandideerimisel silmas pidada](http://f7.pmo.ee/XCa5UnSEEa8MGf4QJWDpSZlXLIg=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2016/02/04/5009487t1h91f2.jpg)
HR factory värbamisüksuse juht Sabina Rand-Haddad kirjutab arvamusloos kahest olulisest küsimusest, mille tööotsijad peaks enne kandideerimisavalduse ära saatmist endale esitama.
HR factory värbamisüksuse juht Sabina Rand-Haddad kirjutab arvamusloos kahest olulisest küsimusest, mille tööotsijad peaks enne kandideerimisavalduse ära saatmist endale esitama.
Palgainfo Agentuuri viimase uuringu järgi iseloomustavad Eesti tänast tööturgu tööealise elanikkonna ja rahvastiku vähenemine ning vananemine ja töötute vähenenud hulk. Oleme nõus nende hinnanguga, et töötajatele tähendavad praegused trendid läbirääkimiste positsiooni paranemist juhul, kui tööturul on pakkuda vajalikke teadmisi, oskusi ja kogemust.
Olukord peaks olema uue töökoha otsimiseks igati soodne – pakkumisi on palju ja ettevõtted otsivad aktiivselt uusi inimesi. Palgainfo Agentuuri uuring toob samuti välja, et 62% hetkel töötavatest inimestest on avatud pakkumistele. Seega peaks tööturul olema kiired ajad ning palju motiveeritud tööotsijaid.
Tööotsija ootused ja käitumine on viimase 5 aasta jooksul väga palju muutunud ning mitmed vanad tõed on unustuse hõlma vajunud. Siiski on jäänud samaks töö otsimise lähtepunkt – miks ma soovin tööd leida või vahetada.
Tööotsija komistab valdavalt kahe olulise punkti juures: iseenda motivatsiooni teadvustamine ja läbimõeldud ning teadlik kandideerimine. Selleks, et uue töö leidmine kulgeks ladusalt ja oleks efektiivne kõigile osapooltele, oleks hea mõelda enne kandideerimist järgmistele küsimustele.
Mis on Sinu kui tööotsija motivatsioon?
Uuele kohale kandideerides soovitame mõelda, millest tuleneb soov töökohta vahetada ja kas end nähakse uues ettevõttes ka pikemas perspektiivis. Juhul, kui see ei ole päris selge, ei adu tööotsija, kuidas sobib tema ees olev tööpakkumine ülejäänud karjääriga – kas ahvatleva pakkumise näol on tegemist meelituse või läbimõeldud karjääriplaneerimisega?
Tihti aetakse motivatsioon segamini suurema töötasuga, kuid tegelikult on töökoha vahetamise taga väga mitmeid erinevaid põhjuseid. Uuringud on näidanud, et suurem töötasu ootus ei ole antud nimekirjas alati esimesel kohal. Tahe töökohta vahetada võib olla seotud sooviga edasi areneda, töötada suuremas või väiksemas ettevõttes, minna rahvusvahelisse ettevõttesse, saada uusi kogemusi teises ärisektoris, liikuda edasi juhtivamale positsioonile või vastupidi - olla pigem spetsialisti rollis. Kindlasti on oluline ka töötasu ja seda ei saa alahinnata. Sama tähtis on järgi mõelda, kas ja kui palju on määravad teised ettevõtte poolt pakutavad karjääri- ja erialavõimalused ning soodustused: numbriliselt suurem töötasu ei pruugi alati olla parim valik, näiteks kui ettevõtte asukoht eeldab iga päev tund aega tööle sõitmist või seal puudub võimalus paindlikuks töökorralduseks või lisapuhkusepäevade saamiseks. Kõrgem tasu võib inimesi motiveerida, aga selle mõju ei ole püsiv. Mõne aja pärast olete te tagasi alguspunktis ning küsite endalt taas: «Miks ma soovin töökohta vahetada?».
Kuhu ma kandideerin?
Teine soovitus hõlmab läbimõeldud kandideerimist alustades firma taustauuringu ja lõpetades sotsiaalmeedia profiiliga. Juhul, kui oled nimetatud 62% hulgas, kes on avatud tööpakkumistele, siis küsi endalt kas ja kuidas oled potentsiaalsele tööandjale leitav ja kättesaadav?