Hiina keskpank on maksnud jüaani vaikse maandamise organiseerimise eest üsna kallist hinda. Suvest saadik on jüaani kaitseks kulutatud üle poole triljoni dollari ja keskpanga reservid olid aasta lõpu seisuga 3,33 triljonit dollarit.
«Kolm triljonit on suure psühholoogilise tähtsusega tase,» ütles CNBC-le panga ANZ valuutastrateeg Khoon Goh. «Kui reservid kukuvad sellest allapoole, saavad karud turul julgust juurde.»
«Kõik taandub sellele, et kellel on rohkem laskemoona ja kes kauem vastu peab,» lisas Goh.
Hiina keskpanga teine mure on, et lisaks valuutaärikatega võitlemisele peab ta organiseerima pehme langemise ka riigi ülekuumenenud aktsiaturule, mis nüüd kohati täitsa põlvili vajuda ähvardab. Ka see nõuab rahasüste.
Analüütikute konsensus on, et jüaani kurss aasta lõpuks ikkagi madalam on, aga kui palju madalam, on lahtine. Augustist alates on jüaan langenud dollari suhtes 5,6 protsenti, aastaga aga 9,6 protsenti. Praegu maksab üks dollar 6,58 jüaani, tänavu aasta lõpuks oodatakse seda suhet kukkuvat tasemele 6,8 või isegi 6,9 jüaani ühest dollarist.
Ajaloo seni ehk tuntuim valuutasõda peeti aastal 1992, mil miljardär George Sorose juhitud riskifondile Quantum Fund ja teistelegi oli selgeks saanud, et Suurbritannia ei suuda oma kasvava inflatsiooni ja nõrga dollari tõttu kiduva ekspordiga hoida naelsterlingi kurssi valuutamehhanismiga ERM-I määratud vahemikus. Nn Mustal Kolmapäeval, 16. septembril 1992 alustasid Quantum Fund jt riskifondid naela massilist müüki. Inglise keskpank üritas küll naela tugiostudega terve päeva vee peal hoida, kuid õhtuks oli selge, et vastane on liiga tugev ning Ühendkuningriigi valitsus otsustas kapituleeruda, teatades ERM-I mehhanismist lahkumisest.