Aktsiisitõus tõstab Kasteini arvates hindu poes kohe 1. veebruarist. «Kuidas kaupmehed hindu riiulitel korrigeerivad, on ilmselt kellegi jaoks tundide, kellegi jaoks päevade küsimus, aga ikkagi kohe veebruari algusest,» arvab mees.
Rimi kommunikatsioonijuht Katrin Bats kinnitas, et vana aktsiisihinnaga alkoholi ette varumine on levinud trend. «Mingi osa oleme sisse ostnud meiegi. Samas hinna kujundab siiski turu nõudlus ning võimalused,» sõnas ta. Batsi sõnul hakkab hind tõusma siis, kui mõni turuosaline seda tõsta otsustab. «Seega on üsna selge, et teised seda järgivad ja samas, alkoholi hind ei peagi olema väga odav,» märkis ta.
Batsi sõnul on väga raske ennustada, kui pikaks ajaks ettevarutud alkoholi jätkub, kuna see sõltub eelkõige tarbimisest.
«Küll aga võin kindlalt väita, et aasta lõpuni Rimis selliselt varutud alkoholi kindlasti ei jagu, pigem kuuks või kaheks,» lausus ta. Bats lisas, et ladu ei ole siiski kummist ning ühtki lisaladu me selleks rentinud pole.
Selveri kommunikatsioonijuht Erkki Erilaiu sõnul kallineb alkohol poes veebruaris, kuid hinnatõusu ulatus ja ajastatus sõltub tootjahindade muutumisest. «Nii tootjate kui jaekettide vahel valitseb Eestis erakordselt tugev konkurents ja ka tarbijad peavad hindu ostuotsuseid tehes teraselt silmas,» lausus ta.
Erilaid selgitas, et seetõttu sõltub hindade muutus ennekõike konkurentsiolukorrast ja alles siis aktsiisitõusust. «Alkoholi sortiment on väga lai ja ladustamine küllaltki kallis ning seetõttu võivad tavapärasest suuremad laojäägid mõjutada jaehindu vaid lühiajaliselt,» sõnas ta.
Alates 1. veebruarist tõuseb alkoholiaktsiis 15 protsenti, tubakaaktsiis kaheksa protsenti. Rahandusministeeriumi hinnangul tähendab see pooleliitrise õlle kolmeprotsendilist hinnatõusu ja liitrise viinapudeli üheksaprotsendilist hinnatõusu. Sigaretipaki keskmine hind kallineb 2016. suve alguseks aga 3,26 euroni.