Kuidas vältida kaardiga makstes liigset kulutamist?

Kerli Kivistu
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
SEP Panga igapäeva rahaasjade rubriik annab nõu, kuidas vältida kaardiga makstes liigset kulutamist.
SEP Panga igapäeva rahaasjade rubriik annab nõu, kuidas vältida kaardiga makstes liigset kulutamist. Foto: Kaarel Tigas / Õhtuleht

Kõik soovivad oma rahaasju korraldada võimalikult edukalt, ehk planeerida ja kontrollida kulusid ning raha kokku hoida. Tähtis on omada ka piisavalt rahatagavara ka ettenägematute sündmuste tarbeks, seetõttu ei piisa sellega hakkama saamiseks vaid teoreetilistest teadmistest.

Mõnikord võib kasulikke tulemusi anda hoopis mõne nutika praktilise oskuse omandamine, näiteks hoiduda kaardiga makstes liigsest kulutamisest, kirjutab SEB pank oma koduleheküljel igapäeva rahaasjade rubriigis.

Koostage kulude ülevaade

Üleskirjutamine on isikliku rahamajanduse juhtimisel alati kasulik – kui soovite kulusid vähendada, on eriti soovitatav need kõik üles märkida, sest nii saab teada, kui palju ja millele raha kulub ning ühtlasi on lihtsam näha võimalikke kokkuhoiukohti.

Koostada tasuks põhjalik eelarve tuleviku tarbeks, et teha kindlaks, kui palju ja millele plaanite kulutada. Eelarve koostamisel peab olema realistlik ning kirjutage eraldi lahtritesse summad, mis kuluvad näiteks toidule ja vabale ajale. Kulutused võite paika panna ka nädalate kaupa.

Koostatud eelarve ja kulude ülevaade aitab näha oma isiklikku finantsolukorda realistlikult, tänu millele on liigse kulutamise soovile lihtsam vastu seista.

Kontojääki ei ole keeruline jälgida

Arvatakse, et kaardiga makstes kulutatakse tunduvalt rohkem raha kui sularahas tasudes. Ajad muutuvad kiiresti ja tänapäeval ei saa enam väita, et raha kipub kergesti ära kuluma, sest  puudub ülevaade arvelduskontol olevast summast. Tegelikult on maksekaardi kulutuste jälgimine väga lihtne.

Kontoseisu kontrollimiseks ei ole vaja minna panka või otsida pangaautomaati – mobiili- ning internetipanga abil saab kontojääki kontrollida igal ajal. Võimalik on tellida ka kiirteavitamise teenus, mis tähendab, et iga maksetehingu puhul saadetakse SMS või e-kiri infoga, kui palju raha läks kontolt maha ja kui suur summa jäi alles.

Raha, mida te kindlasti kulutada ei soovi, on mõistlik kanda üle teisele kontole. Selleks saate tellida püsikorralduse, mis tähendab, et teie valitud kuupäeval kantakse määratud summa automaatselt teisele kontole.

Ettenägematuteks kulutusteks kogumisel on mugavaks lahenduseks kogumishoius ja Digikassa. Kogumishoiusele on võimalik teha sissemakseid automaatse ülekandega – määrata oma arvelduskontole piir, millest suuremad summad kantakse automaatselt hoiusele. Digikassa on mugav lahendus, mis võimaldab rahatagavara kogumishoiusel väikeste summade kaupa, kuid järjepidevalt kasvatada. Raha kõrvale panemiseks tuleb vaid maksta kaardiga.

Lühidalt, kuidas kaardimaksete kulutusi kontrolli all hoida.

Koostada isiklik eelarve. Kirjutada üles kõik väljaminekud, et saada ettekujutus, millele ja kui palju raha kulub. Realistlik ülevaade aitab vältida liigset kulutamist.

Kontrollida järjepidevalt oma kontojääki interneti- või mobiilipanga vahendusel.

Tellida kiirteavitamise teenus, mis teavitab kontol toimuvatest tehingutest ja näitab iga kord ka kontojääki.

Finantsplaneerimise rakendus aitab kulusid rühmitada ja endale piire seada.

Kanda raha, mida te ei soovi kulutada, teisele kontole.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles