L, 2.12.2023

Ka elektriga saab «üle kütta»

Hanneli Rudi
, Tarbija24 juhataja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kas enne soojapuhuri kasutamist tasub juhtmed üle kontrollida.
Kas enne soojapuhuri kasutamist tasub juhtmed üle kontrollida. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Päästeamet on tänavusel talvel juba mitmel korral hoiatanud ülekütmise eest. Statistika näitab, et paraku on just ülekoormatud elektrijuhtmed üks kõige sagedamini esinev tulekahju tekke põhjus. Eesti Energia elektritööde juht Andrus Alas selgitab lähemalt, kuidas ka külmemate ilmade korral elektrikütte ohutus tagada.

Elektriküte on kõige mugavam ja käepärasem kütteliik. Enne elektripuhurite ja –radiaatorite kasutuselevõttu tuleb pöörata tähelepanu kogu elektrisüsteemi seisundile. Vanemates hoonetes võib elektrisüsteem olla ajale jalgu jäänud ning võib juhtuda, et selle juhtmestik pole mõeldud elektriradiaatorite-puhurite võimsust läbi laskma.

Esimeseks märgiks probleemidest on kaitseseadmete (kaitseautomaat või kaitsekork) rakendumine - see viitab lubatud võimsuse ületamisele. Kui soovite kaitseautomaati või sularit võimsama vastu vahetada, kutsuge kindlasti kohale asjatundlik elektrit, kes kindlustab ka tehtud töö turvalisuse.

See, kui kaitseseadmed ei rakendu, ei tähenda alati automaatselt, et elektrikütte jaoks vajalik võimsus on olemas. Veenduda tuleks ka kaitseseadmete vastavusele juhtmestikuga.

Palju esineb olukordi, kus on peetud vajalikuks vahetada kaitsmed ettenähtust suuremat voolu läbilaskvate vastu. Selle tulemusel võib tekkida olukord, kus kaitse ei rakendu enne, kui elektrijuhtmestik süttib.

Madalama temperatuuriga kütmine ei pruugi ohte ära hoida

Isegi kui saadakse aru, et elektriradiaator on maja juhtmestiku jaoks liiga võimas, loodetakse tihti pääseda radiaatori kasutamisega n-ö madalamal võimsusel. Tegelikult aga kasutab elektriline küttekeha töötades maksimaalset võimsust ning temperatuuri vähendades reguleeritakse vaid radiaatori töötsükli pikkust. Sisuliselt tekib olukord, kus juhtmetele mõjub ikkagi radiaatori maksimaalne võimsus, kuid seda lihtsalt lühemate perioodidena. Riski maandamiseks tuleks lasta kütteseadmed spetsialistil üle vaadata. Muudetava võimsusega kütteseadmed on täiesti olemas, kuid elektrikaugel inimesel võib seadmete eristamine keeruliseks osutuda.

Elektriküttele üleminek nõuab ettevalmistust

Elektrikütte kasutuselevõtu vajaduse ootamatul tekkimisel tasub kindlasti kutsuda kohale spetsialist, kes elektrisüsteemi esmalt üle vaatab ja elektrisüsteemi küttevõimekust hindab. Riskida pole mõtet, sest tagajärjed ilmnevad ootamatult ning kahjud võivad olla suured.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles