R, 1.12.2023

Kuus nippi, kuidas toasooja säilitada

Maiken Mägi
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ka alternatiivne küttekeha annab külmal talvepäeval lisasooja.
Ka alternatiivne küttekeha annab külmal talvepäeval lisasooja. Foto: SCANPIX

Soojuse säästmiseks tasub lisaks hoone soojustamisele vaadata üle ka teised soojuskao kohad ning muuta oma kütmisharjumusi. Energiaettevõte Adven Eesti annab nõu, kuidas küttekuludelt veidi säästa.

1. Tee küttekehadele ruumi.

Veendu selles, et soojus pääseks toas ringi liikuma ega jääks küttekollete vahetusse lähedusse. Ära paiguta mööblit radiaatorite vastu ega tõmba radikate ette pakse kardinaid. Lõunapoolsetel akendel tõmba kardinad päevasel ajal eest, et päike saaks tuba soojendada. Öösel, kui radiaatorid on madalama temperatuuri peale lülitatud, võid kardinad hoopiski sulgeda, et soojus akendest nii lihtsalt välja ei pääseks.

2. Korrasta aknad ja uksed.

Kuni 30 protsenti soojusest põgeneb toast just akende ja uste kaudu. Kontrolli, et akende ja uste tihendid ei oleks kulunud. Aja jooksul muutuvad need rabedaks ning kuluvad, mistõttu võivad mõned materjalid vajada vahetamist lausa iga paari aasta järel. Enamasti ei ole selles midagi keerulist - vana tihend tuleb eemaldada ja liimida asemele uus.

3. Sulge augud.

Välisseintes olevad elektripistikud ning muud süvised (nt gaasi- ja veetorude omad) võivad olla korralikult tihendamata, mistõttu tuleb nende kaudu tuppa külma õhku. Lekete vältimiseks tuleks avad täita ehitusvahu või silikooniga. Lisaks sellele kaitseb tühimike täitmine ka hiirte ja putukate majja pääsemise eest.

4. Ära küta üle.

Kui elad korteris, kus on kasutusel küttekulujaoturid, hoia ruumis mõõdukat temperatuuri. Leia enda jaoks mugav temperatuur ja ära küta tube üle. Kui pead pidevalt akent lahti hoidma, annab see märku, et tõenäoliselt on ruum üle köetud. Samuti on kaasaegsetes küttesüsteemides võimalik luua sobiv kütterežiim, et tuba oleks soe siis, kui seda tegelikult kasutatakse. Vaid ühe kraadi võrra temperatuuri alandamine annab umbes viis protsenti kokkuhoidu.

5. Tuuluta nutikalt.

Külmal ajal ära hoia aknaid pikalt lahti või veel hullem, tuulutusasendis. Kui soovid tuba tuulutada, siis tee aken lühikeseks ajaks korralikult lahti ning pane see kinni siis, kui õhk on värske. Ära lase toal jahtuda, sest selle uuesti soojaks kütmine on rahakotile koormav.

6. Pane sokid jalga.

Külmaga õue minnes teab iga laps, et soojad jalad on parim külmetumisvastane vahend. Pea sama meeles ka kodus - selle asemel, et käia talvel toas ringi paljajalu, kanna sokke ja susse.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles