![Lumekoristus.](http://f8.pmo.ee/2mZI4Wx5v-hK697ohFiT9exewJc=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2016/01/12/4868495t1h428c.jpg)
Tehnilise järelevalve amet (TJA) tuletab ehitiste omanikele meelde, et ohutuse tagamiseks tuleb jälgida katusele kogunenud lume kogust ning vajadusel lumi ja jää õigeaegselt ära koristada.
Tehnilise järelevalve amet (TJA) tuletab ehitiste omanikele meelde, et ohutuse tagamiseks tuleb jälgida katusele kogunenud lume kogust ning vajadusel lumi ja jää õigeaegselt ära koristada.
Katusekonstruktsioone ohustava lumekihi paksuse hindamisel võib juhinduda järgmistest näitajatest - äsja sadanud lume kiht ei tohiks olla enam kui ühe meetri, seisnud lume kiht 0,5 meetri ja märgunud lume kiht 0,3 meetri paksune. Ülekoormuse vältimiseks on soovituslik iga ehitise puhul üle vaadata projekteerimisel arvestatud lumekoormus ehitusprojektist, ehitise või katuse hooldusjuhendist.
Liigne lumekoormus ohustab kõige enam teras- ja puitkonstruktsioonidega kergehitisi või ehitiste osasid (varjualused, varikatused, karniisid), lameda katusega või väikese katusekaldega ehitisi (bensiinijaamad, spordirajatised, angaarid jm) ning vanemaid amortiseerunud ehitisi.
Erilist tähelepanu tuleb pöörata katustel kohtadele, kus on katuseastmed või katus piirneb kõrgema ehitisega. Sellistesse kohtadesse kuhjub tuulega lund hangedena koguses, mille koormus võib mitmekordselt ületada katuse lumekoormust. Samuti tuleb vältida lume ja jää kogunemist katuse räästarennidesse ning sadevee äravoolutorudesse ja -lehtritesse, sest see võib kahjustada sadeveesüsteeme ning takistada katuselt sademe- ja lumesulamisvee ärajuhtimist. Jääpurikate tekkimisel katuse räästasse tuleks need eemaldada.
Lume koristamisel tuleb järgida järgmisi nõudeid:
Ehitise korrashoiu ja ohutuse eest vastutab omanik. Ehitusseadustiku kohaselt peab ehitis olema ehitatud selliselt, et see ei põhjustaks ohtu inimesele, varale või keskkonnale. Lisaks peab ehitis olema mehaaniliselt vastupidav ja stabiilne, sealhulgas pidama vastu ka lumekoormusele.
Ehitise omaniku kohustuste eiramise korral võib füüsilist isikut karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut ja juriidilist isikut kuni 32 000 eurot. Ehitiste ohutusest kontrollivad kohalikud omavalitsused ja tehnilise järelevalve amet.
Lumekoristustöödele eraldi nõudeid õigusaktides sätestatud ei ole. Soovitav on järgida määruses «Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded ehituses» katusetööde tegemiseks esitatud ohutusnõudeid, mille järgimise üle teostab järelevalvet tööinspektsioon.