Jõulupuudena müüakse potis erinevat liiki okaspuid – ebaküpresse, küpresse, kadakaid ja kuuski.
Kuidas hooldada potijõulupuud?
Paljud inimesed loodavad, et saavad potikuuse kevadel aeda istutada ja selle kasvamist jälgida. Kuid potijõulupuu ostmisel peab kindlasti teadma, mis liigiga on tegemist ja kas ta üldse meie talvistes tingimustes vastu peab.
Kindlasti ei kannata meie pakaselisi talvi heleroheliste okastega suureviljaline küpress, kuid ta on ilus talvel toas jõulupuuna ja suvel istutatuna suuremasse potti sobib ta hästi kaunistama terrassi või rõdu.
Kalifornia ebaküpress ja lõhnav ebaküpress vajavad aias kasvamiseks niiskemat pinnast ja varjulisemat kasvukohta. Käre talvepakane võtab aga elu neiltki.
Vastupidavamad potijõulupuud
Vastupidavad potijõulupuud, mis sobivate kasvutingimuste puhul aias kasvama võiksid jääda on harilik kuusk, hallikasroheliste okastega serbia kuusk, torkav ehk hõbekuusk ja kanada kuuse sort Conica. Kadakatest talub hästi meie talve koonilise kuju ja teravate hallikasroheliste okastega hiina kadakas. Neid okaspuid võib talvel hoida terrassil või rõdul potis jõulupuuna.
Mida väiksem on puu, seda suurem on tema kasvamamineku õnnestumine ka hiljem aias. Väikesed okaspuud on enamasti kasvatatud potis ja juured seega terved ning elujõulised. Suuremad, üle meetri kõrgused okaspuud on enamasti põllult enne potti istutamist välja kaevatud ja suuremad juured on neil kahjuks kõvasti kannatada saanud, kuid hea õnne korral läheb ta aias kasvama.
Potijõulupuude eeliseks lõigatud jõulupuude ees on see, et nad püsivad kauem värsketena ning seetõttu võib nad koju viia kas või juba novembris, enne esimest adventi.
Potijõulupuu hooldusnipid
• Potijõulupuud kastetakse toas rikkalikult nii, et mullapind oleks pidevalt ühtlaselt niiske.
• Okaste piserdamine veega aitab okastel paremini peal püsida. Piserdatud jõulupuud lõhnavad paremini. Kui jõulupuu on ehitud elektriküünaldega, siis enne piserdamist tuleks kindlasti valgus välja lülitada.
• Võimalusel tuleks hoida jõulupuud valges ja jahedas ruumis. Liiga soojas ruumis ja pimedas hakkavad okkad pudenema või tekivad helerohelised noored kasvud.
• Kui noori helerohelisi kasve pole tekkinud ja jõulupuu näib terve, siis võib ta peale jõuluaega sula ilmaga õue viia. Hästi sobib ka nullilähedaste plusskraadidega rohke valgusega ruum – näiteks veranda, kinnine terrass või külmkasvuhoone, kus potikuuske võib edasi kastes hoida kevadeni, kuni muld väljas tahenenud ja puu juba õigele kasvukohale istutada saab. Õues tuleks sulanud maapinna korral potikuusk koos potiga mulda kaevata, rõdul peab poti mähkima sisse pakasekaitsekangasse.
• Kui puu on ruumis kasvud jõudnud välja ajada, siis teda õue külma kätte viia ei tohi. Tema eest peab hoolitsema siis nagu toalille eest. Kastma korralikult ja andma vajadusel lisavalgust. Kasuks tuleb talle jahedam tuba.
Allikas: Hortes.ee