Päevatoimetaja:
Sander Silm

Domeenihaldaja: tuleb valvel olla – saabuda võib uus .ee domeenide ostmise laine

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Aivar Pau
Copy
Internetikohvik Hiinas
Internetikohvik Hiinas Foto: ED Jones/AFP

Eesti suurima domeenide registripidaja zone.ee hinnangul võib meid ees oodata uus suur .ee lõpuga rahvusdomeenide kokkuostmise laine välismaiste spekulantide poolt.

«Jaanuarist langeb .EE domeeni registreerimise hind 2 euro võrra, arvata on et kokkuhoidlikumad Hiina spekulandid võivad oodata hinna langemist ja siis tabab meie tippdomeeni uus registreerimiste laine. Tasub valvel olla!» kirjutas zone.ee juhatuse liige Ardi Jürgens ettevõtte ajaveebis.

Jürgensi sõnul on tippdomeeni rahvusvaheline avamine kooskõlas Eesti valitsuse poolt aetava digitaalse avatuse poliitikaga, mille lipulaevaks on saanud e-residentsus.

Muutunud olukorras tuleb aga eestlastel tema hinnangul adapteeruda ja näiteks ettevõtjatel tuleb senisest oluliselt rohkem pöörata tähelepanu oma nimele registreeritud domeenide kaitsmisele.

«Serveriomanikud ei tohi enam usaldada Eesti tippdomeeni kui suhteliselt lihtsat geograafilise asukoha kindlaks tegemise viisi – näiteks ligipääsunimekirjades .ee lõpu kasutamine peaks kindlasti jääma eilsesse päeva,» kirjutas Jürgens. «Kindlasti ei tohiks lasta oma domeenil enam julgelt aeguda, selle tagasisaamine võib nõuda hoopis põnevamaid keeleoskuseid, kui seni on vaja läinud.»

Jürgens kinnitas, et zone.ee ise domeene kokkuostvate hiinlaste rahas ei suple. «Tunnistan ausalt, meil ei ole selles jooksus hobust võistluses. Hiina registreerijaid teenindavad teised, spekulantide suhtes sõbralikumad registripidajad.»

Postimees kirjutas eile, et Eesti rahvustunnusega .ee domeenide registreerimisel isikutuvastamise turvanõuete muutmine ja hinna alandamine on meelitanud Hiina elanikke meie domeene massiliselt kokku ostma ning hetkseisuga on nende kätte läinud juba veidi alla 15 protsendi Eesti domeenidest.

.ee domeene haldava Eesti Interneti Sihtasutuse andmeil on .ee domeenide üldnumber praegu 102 776 ning detsembri algusest on Hiinast ostetud ligikaudu 14 000 domeeni. Hiinlaste kätte on läinud kõik vabad kahetähelised domeenid ja palju kolmetähelisi domeene.

Kohati paistab, et hiina domainerid – domeene edasimüümise eesmärgil kokku ostvad inimesed – on tulnud siia tõesti pimesi kõike saadaval olevat omandama, näiteks on praegu ära ostetud sellised domeenid nagu 1271.ee, 1272.ee 1273.ee; bbd.ee, ccd.ee, cce.ee; 4v.ee, 4f.ee, 4h.ee ja 4i.ee.

Interneti sihtasutuse juhatuse esimehe Heiki Sibula kinnitusel on  hiinlaste poolt pärast 1. detsembrit olnud tõesti suur huvi .ee domeenide ostmise vastu.

Sihtasutus teatas mõne kuu eest, et langetab alates 1. jaanuarist 2016 .ee domeeni hinda varasemast 20 protsenti ning domeeni registreerimise tasu on sellest ajast alates vastavalt registreerimisperioodi pikkusele 7, 14 või 21 eurot. Näiteks on Soome rahvusdomeeni .fi ​ hind 12, Rootsi .se  8,5 ning Läti .lv 10 eurot. .eu hind täna on näiteks ca 4€.

«Domeenivaldkond on teadagi globaalne. Domeenivaldkonna põhireegel on registreerimisel – kes ees, see mees,» ütles Sibul Postimehe tehnikaportaalile.

Alates 1. detsembrist jõustunud domeenireeglid on Heikki Sibula kinnitusel aga ühed rangemad läänemaailmas. «Seda ennekõike isikutuvastuse osas ja turvalisus vastab kindlalt rahvusvahelistele standarditele,» ütles Sibul. Täpsemalt kaotati ära kohaliku halduskontakti nõue ja lisati võimalus maksta PayPal Verified kaudu.

Tagasi üles