P, 27.11.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Milline on töötegemiseks sobivaim taustamuusika?

juhtimine.ee
, reporter
Milline on töötegemiseks sobivaim taustamuusika?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Milline on töötegemiseks sobivaim taustamuusika?
Milline on töötegemiseks sobivaim taustamuusika? Foto: SCANPIX

Business Insider jagab erinevatele teadusuuringutele toetudes kasulikke nippe, mida on hea töö tegemise jaoks taustamuusikat valides silmas pidada.

Birminghami ülikooli teadlaste uuringu järgi võib korduvaid tegevusi nõudvate tööülesannete täitmisel tõsta meelepärase taustamuusika kuulamine töötaja efektiivsust. Samas, kui ees ootavad rohkem keskendumist nõudvad ülesanded, tuleks oma taustamuusikat üsna hoolikalt valida.

Võimalusi on mitmeid. Näiteks Rensselaeri polütehnilise instituudi teadlaste uuringust selgub, et looduslikud helid tõstavad kuulaja tuju ning suurendavad ka keskendumisvõimet.

Miami ülikooli muusikateraapia abiprofessori Teresa Lesiuki sõnul on taustamuusika valik eriti oluline neile töötajatele, kelle ametialased oskused ja vilumused on keskpärasel tasemel. Ta rääkis New York Timesile, et vastavas uuringus osalejad, kes kuulasid taustaks endale meeldivat taustamuusikat, suutsid tööülesannetega kiiremini hakkama saada ning välja tulla paremate ideedega, kui inimesed, kes muusikat ei kuulanud, kuna nad olid lihtsalt paremas tujus.

«Kui sa oled stressiolukorras, võid sa otsuseid langetada kiirustades ning suudad keskenduda vaid väga vähestele asjadele korraga,» rääkis Lesiuk. «Heas tujus olles oled sa avatud ning suudad  analüüsida ja hinnata mitmeid võimalusi samaaegselt.»

Samas on olemas uuring, kus väidetakse, et kõige efektiivsem on hoopis neutraalse muusika kuulamine. Taiwani ülikooli Fu Jen Catholic University teadlased leidsid, et kui töötajatele on taustamuusika väga meelepärane või hakkab tugevalt vastu, kannatab selle tõttu selgelt ka nende keskendumisvõime.

Cambridge Sound Management soovitab taustamuusikaks valida instrumentaalpalu, kuna inimhääl ja sõnad segavad keskendumisvõimet. See ei kehti ainult muusika kohta. Cambridge´i 2008. aastal läbiviidud uuringu järgi on 48 protsenti kontoritöötajatest taustal toimuvatest töövestlustest häiritud.

Olenevalt tööülesannete keerukusest tuleks valida ka sobiva tempoga muusika. Toronto ülikooli teadlaste uuringust selgub, et IQ testide sooritamisel said uuringus osalejad kiirema tempoga taustamuusikat valides kõrgemaid tulemusi.

Heli valjus mängib töötegemisel samuti olulist rolli. Kanada ja USA teadlaste ühisuuringust selgus, et kuigi taustamuusika mängimine nii keskmise kui ka kõrge helivaljusega suurendab inimese abstraktse mõtlemise võimet, vähendab kõrge helivaljus samas sissetuleva informatsiooni töötlemise võimet.

Märksõnad
Tagasi üles