Inimesed lekitavad teadmatusest oma konfidentsiaalseid andmeid

Hanneli Rudi
, Tarbija24 juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nutikad spordikäevõrud Fitbit Force, Jawbone Up, Fitbug Orb ning Nike FuelBand SE
Nutikad spordikäevõrud Fitbit Force, Jawbone Up, Fitbug Orb ning Nike FuelBand SE Foto: SCANPIX

Nutikellade ja aktiivsusmonitoride kasutajad ei mõtle sageli sellele, et need seadmed võivad edastada kasutaja teadmata sensitiivset infot.

«Peame vajalikuks juhtida tähelepanu sellele, et kantavate seadmete ajastu on loonud uue olukorra privaatsusteemade käsitlemisel, kus kasutaja andmete kogumine ja edastamine võib mõningatel juhtudel toimuda kasutaja teadmata,» rääkis andmekaitse inspektsiooni IT-nõunik Urmo Parm.

Info seadme kasutamise ja privaatsustingimuste kohta ei pruugi alati olla kergesti leitav. Teisest küljest on inimesed sageli ise liiga agarad taolisi seadmeid katsetama ilma nendega põhjalikult tutvumata ja annavad oma «jah» sõna igale poole suhteliselt kergesti.

Kantavad seadmed on näiteks kasutaja igapäevaelu jäädvustavad elustiili- ja aktiivsusmonitorid, sh spordi- või nutikellad, nutikäevõrud, aga ka kaameraga varustatud nutiprillid.

Paljud seadmed võimaldavad kogutud andmed edastada nutitelefoni abil reaalajas seadme tootja või mõne teenuse pakkuja serverisse (nt pilv). Pilves andmeid analüüsitakse ja antakse kasutajale soovitusi näiteks elustiili muutmiseks. Inimese nime, sugu, vanust, asukohta, hetkemeeleolu, füüsilist vormi või tervislikku seisundit puudutavate andmete salvestamine ja edastamine reaalajas on seostatav konkreetse kasutajaga. Ja isegi kui edastatavad andmed ei võimalda kohe isikut tuvastada, on võimalik kasutaja hilisem profileerimine. Inimese terviseandmed, olgu selleks pulss, vererõhk või kaal - on aga ülitundlik valdkond.

Kuigi isikuandmete töötlemise õigusraamistik seab väga selgelt nõuded isikuandmete töötlejale, on kasutaja tihtilugu siin nõrgemas positsioonis, kuna andmetöötlusprotsessi läbipaistmatuse tõttu ei ole võimalik nõuete täitmises veenduda.

Andmekaitse Inspektsioon töötas välja uue juhise «Kantavad seadmed ja privaatsus», milles selgitatakse kantavate seadmete (wearable computing) olemust ja nende kasutamise mõju inimese eraelule. Samuti jagatakse juhises soovitusi kasutajate privaatsuse paremaks tagamiseks.

Tagasi üles