«Eesti inimesed jõuludest ja ootusest» on maailmakuulsast blogist «Humans of New York» inspireeritud ja täieneb igapäevaselt. Tallinna Ülikooli kommunikatsiooni ja ajakirjanduse ning Balti Filmi- ja Meediakooli üliõpilased kajastavad siin Eesti inimeste – nii eestlaste kui välismaalaste – jõulude eelseid mõtteid ja lugusid otse tänavalt, argitoimetuste keskelt
Iga aastaga nihkub jõuluootus üha varasemale ajale – juba novembris võib poodides märgata teemakohaseid maiustusi ja kaunistusi, kuid mitte ei taha tunne vägisi tekkida. Või tasahilju siiski? Käime ringi ja vahendame järgneva kuu aja jooksul igapäevaselt Eesti inimeste mõtteid, aga ka mälestusi jõuludest ja ootusest.
Vaata ka kaarti, kust Eesti inimesed pärit on.
24. detsember 2015
Iti
«Minule on jõulud kibe leivaküpsetamise aeg. Tulin just Saksamaalt, kus õppisin speltajahust leiba küpsetama, rukkileiba tegin varemgi. Nüüd on pea uusi mõtteid täis ja vaja oma pagariäris tegusid teha!»
«Jõulude ajal jõuavad meie pere lauale omatehtud leib (teravili on enda kasvatatud), hoidised ja veel nipet-näpet. Ei saa siiski öelda, et kasvatame oma lauale sööki ise: kui sul on 230 ha maad harida, omajagu lambaid ja väike pagariäri, siis lihtsalt ei jätku juurikate kasvatamiseks aega. Maal on ikka nii, et naaber aitab naabrit – ostame head ja paremat teiste talunike käest.»
«Meie Väike-Avi talus tuleb jõuluvana kõigile – nii inimperele kui ka kassidele-koertele. Meil on ka 200 lihalammast, aga neile juba niisama maiustusi ei vii – nemad said tänavu jõuludeks 2 jäärapoissi ja see on palju etem, kui leivakannikas jõulumaiuseks!»
24. detsember 2015
Maria
«Mina tegelikult jõule ei tähistagi, kuigi mulle meeldib kuuske kaunistada. Vene uut aastat tähistan, aga see on seotud vanausuliste kalendriga. Käin Varnja kirikus ja laulan seal kooris. Minu jaoks on vanausuliste vanaemade-vanaisade traditsioonid seadus. Eesti jõulude ajal käin igal aastal Rootsis, sest seal elab minu tütar, kelle mees on katoliiklane. Aga jõule ei tähista, see on nagu oma sünnipäeva tähistamine 5 korda aastas...»
«Mind kasvatati nii, et meie, vanausulised, palvetasime hommikul ja õhtul ning sööma ei istunud ka ilma palveta. Mind on raske ümber veenda, et see kuld-kard ja kaks kuud ettevalmistusi ongi jõulupüha. Paljud ei tea enam, mis jõulude mõte on. Minu jaoks on see kirikupüha ja meie pisikeses Varnja kirikus võib jõuluteenistusel isegi 100 inimest olla!»
«Vanausulistel mingeid erilisi jõuluroogasid ei ole, ikka verivorstid ja mulgikapsad. Oleme juba mitu sajandit siin Peipsi ääres elanud ja meie eripära on ehk see, et teeme kõike omadest juurikatest ja metsaandidest. Poest ma praktiliselt ei ostagi midagi. Mul on kahju inimestest, kes peavad poe valmistoitu sööma ja selle eest oma raskelt teenitud raha välja käima… Muide, vanausulised peavad novembri algusest 7. jaanuarini jõulupaastu pidama, seejärel tohib juba kõike süüa. Kuni järgmise paastuni.»