Püsikutel kontrolli haigusi
Tartu Ülikooli botaanikaaia peaaednik Tiiu Tõnson ei soovita igalt poolt lehti ära riisuda. Tõnsoni sõnul võib kiiremini lagunevad lehed puude ja põõsaste alla mulda kaevata. «Eriti kui taimed on metsa all või pargis, nendele jätame lehed külmakatteks peale,» rääkis Tõnson.
Ka Tõnson soovitab kindlasti ära riisuda murule langenud lehed, sest muidu võib temperatuuride vaheldumisel tekkida keskkond, mis soodustab seenhaiguste vohamist. Tagasi tuleks tema hinnangul lõigata ka püsikud, millel vartel on märgatud kahjureid või seenhaigusi. Näiteks flokside ja pojengide haigeid varsi ei tasu jätta talveks taimele alles. Kõige parem oleks varred ära lõigata ning seejärel põletada või väga hoolikalt komposteerida.
Ka puulehti soovitab ta aedades komposteerida, mitte kilekottidega minema vedada.
Aianurka suuremate puude alla võib aga Tartu Ülikooli botaanikaaia peaaedniku sõnul siiski mõned lehed jätta. «Paljudel on ka linnas aias aeg-ajalt siilid, kes teevadki talvekorteri lehtedest ja talvituvad seal,» lausus Tõnson.
«Võib-olla oleme läinud kristalselt puhtakskraapimisega liiale,» lisas ta.
Mõne puu lehed kõdunevad kiiremini
Räpina aianduskooli aianduse eriala juhtõpetaja Urmas Roht ütles, et kõikide puude lehti ei pea tõesti riisuma. «Lehtedega, mis kiiresti lagunevad, pole probleemi,» rääkis Roht ja tõi näiteks pärna, saare ja lepa lehed.
Roht rääkis, et lehtede lagunemise järel liigub orgaaniline aine taas mulda. «Lepalehed on eriti väärtuslikud, sest neis leidub palju lämmastikku. Neid pole mõtet ära tassida, teete karuteene,» selgitas aianduse eriala juhtõpetaja. Tema hinnangul võib lehtedest ka muruniitjaga üle sõita, sest nii kõdunevad need kiiremini.