P, 4.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

IRL ei toeta gaasiaktsiisi tõstmist

Sirje Niitra
Facebook Twitter
Comments
Peaminister Andrus Ansip ja IRLi juht Mart Laar
Peaminister Andrus Ansip ja IRLi juht Mart Laar Foto: Liis Treimann

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) parlamendifraktsioon otsustas täna, et Eesti majanduse konkurentsivõime hoidmiseks ei tohi tõsta maagaasi, mootorikütuste ja majutusteenuste aktsiise.


«Eesti ei tohi eelarve tegemisel saagida oksa, millel ise istub, riigil tuleb eelarvet koostada ka 2010. ja 2011. aastal. Kui me praegu majandust kahjustame, pole meil järgnevatel aastatel midagi teha,» sõnas IRLi fraktsiooni esimees Mart Laar.

Sellest tulenevalt otsustas IRL mitte toetada ettepanekut tõsta maagaasi aktsiisimäära, viia majutusteenuste käibemaks 18 protsendile, suurendada erimärgistusega vedelkütuste ning bensiini ja diislikütuse aktsiisimäära. IRL leiab, et need ja võimalikud teised aktsiiside tõusud ei löö mitte ainult inimeste rahakoti pihta, vaid vähendavad oluliselt Eesti majanduse konkurentsivõimet.

«IRL on jätkuvalt veendunud, et Eesti peab hoidma 2009. aasta eelarve tasakaalus. Selleks tuleb kriitiliselt üle vaadata ministeeriumide praegustest piirsummadest üle ulatuvad taotlused. Valitsus peab eelarve koostamisel endale seadma kindlad prioriteedid, praeguseks koalitsiooni sees saavutatud kokkulepped annavad eelarvesse mitu miljardit lisakrooni. Valitsusel tuleks eelarve kokkusaamiseks keskenduda sellele, kuidas seda jagada,» lausus Laar.

Tema sõnul on riigieelarve kokkusaamiseks tarvis selget lahendust, sest meil on praegu valida kahe võimaluse vahel: kas teha tähtajaks tasakaalus eelarve või mitte. Selleks peavad praegu langetatud otsused olema jätkusuutlikud ning võimaldama ka järgnevate aastate eelarvetega edukalt hakkama saada.

«Kui selgub, et praegu kokkulepitud lisasummadest ei piisa, on IRL valmis kaaluma teisi lahendusi, mis puudutavad mõne lihtsalt administreeritava, ettevõtlust võimalikult vähe kahjustava ning ühtlase maksu ajutist tõstmist,» lisas Laar.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles