Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Passi kehtivusaeg pikeneb

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kerli Kivistu
Copy
Eesti pass.
Eesti pass. Foto: Elmo Riig / Sakala

Riigikogu põhiseaduskomisjon toetas seadusemuudatust pikendada passide kehtivusaega viielt aastalt kümnele ja ühtlasi kaalub ka võimalust pikendada ID-kaartide praegust viieaastast kehtivusaega.

«Schengeni riikidesse sõites peab pass kehtima pärast viisa kehtivusaja lõppemist veel minimaalselt kolm kuud, USAsse, Suurbritanniasse ja ka Venemaale sõites vähemalt kuus kuud,» märkis põhiseaduskomisjoni liige Mihhail Stalnuhhin. «Kui arvestada, et taotluse saabumisest kuni passi kättesaamiseni kulub 30 päeva, siis reaalne passi kehtivusaeg on tegelikult neli aastat ja viis kuud kuni neli aastat ja kaheksa kuud,» märkis ta.

Tema sõnul tuli tõuge seadusemuudatuse esitamiseks Eesti peakonsulaadilt Peterburis, mis on hädas passide sagedase vahetamisega.

Kuue Riigikogu liikme algatatud isikut tõendavate dokumentide seaduse muutmise seaduse eelnõu kohaselt pikendatakse Eesti kodaniku passi ning välismaalase passi maksimaalset kehtivusaega viielt aastalt kümnele aastale. Eelnõu eesmärgiks on vähendada passi väljastamisega seotud kulutusi ning toimingute tihedust. Erandina väljastataks alla 15. aastastele Eesti kodanikele passid viieks aastaks.

Põhiseaduskomisjon saatis eelnõu Riigikogu 10. novembri istungile esimesele lugemisele. Pärast esimese lugemise lõpetamist jätkub eelnõu arutelu põhiseaduskomisjonis.

«Kindlasti hakkab komisjon kaaluma ka ID-kaardi kehtivusaja pikendamist,» ütles põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet. «Inimesi ei peaks sundima põhjendamatult sagedasti oma dokumente vahetama, samuti aitaks ID-kaardi kehtivusaja pikendamine oluliselt vähendada riigi halduskoormust ja kokku hoida kulusid,» sõnas ta. 

Komisjon edastas siseministeeriumile palve analüüsida ID-kaartide kehtivusaja pikendamist.

Tagasi üles