«Miljonid ELi kodanikud kasutavad pidevalt integreeritud optiliste kettaseadmetega tehnikat, näiteks oma lemmikpilte salvestades. Selle turu konkurentsi hoidmine on tähtis,» ütles komisjoni liige, konkurentsivolinik Margrethe Vestager pressiteate vahendusel. «Tänane otsus tõestab veel kord, et kartellide liikmed ei pääse trahvidest vaid sellega, et korraldavad oma kohtumisi kinodes ja parkimisplatsidel väljaspool Euroopat, samal ajal kui nende toodang on Euroopas müügil.»
Kaheksa kartellis osalenud ettevõtet olid Philips, Lite-On, nende ühisettevõte Philips & Lite-On Digital Solutions, Hitachi-LG Data Storage, Toshiba Samsung Storage Technology, Sony, Sony Optiarc ja Quanta Storage. Esimesed kolm - Philips, Lite-On ja nende ühisfirma - pääsesid trahvist, sest tunnistasid komisjonile kartelli olemasolu üles ja tegid uurimisel koostööd.
Komisjoni uurimine tuvastas, et ettevõtted tegid koostööd ajavahemikus 2004 kuni 2008, mil Dell ja HP korraldasid suuri hankekonkursse laua- ja sülearvutite lisaseadmete tarnijaile. Kartelli eesmärk oli komisjoni teatel vältida omavahelist võistlust hangetel.
Komisjoni tuvastas, et kartelli osalised olid oma ebaseaduslikust tegevusest teadlikud, sest üritasid kõigiti varjata oma tegevust. Omavahelises suhtluses kasutasid asjasse segatud inimesed koodnimesid, kohtumisi peeti parklates või kinodes.
Suurima trahvi, 41,3 miljonit eurot, sai Toshiba Samsung. Hitachi-LG, kelle trahvi tasuks koostöö eest komisjoni uurijatega kärbiti, sai 37,1 miljonit trahvi. Sony trahv oli 21 miljonit, Sony Optiarcil 9,8 ja Quantal 7,1 miljonit.