N, 7.12.2023

Tuuleenergia võib aasta lõpus toetuseta jääda

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tuulepark.
Tuulepark. Foto: AFP / Scanpix

Tuuleenergia toodangule makstakse igal aastal toetust kuni 600 gigavatt-tunni eest ning sel aastal võib esmakordselt tekkida olukord, kus see limiit saab täis.

Aasta esimese üheksa kuuga on täitunud 72 protsenti toetatavast mahust ehk toetust on makstud 432 gigavatt-tunnile tuulest toodetud elektrile. Sama trendi jätkudes jõuab toetatud tuuleenergia toodang aasta lõpus ligi 600 gigavatt-tunni ehk esmakordselt võib tekkida olukord, kus aasta lõpus toodetud tuuleenergia enam toetust ei saa.

Tuuleenergia moodustas kolmanda kvartali taastuvenergia kogutoodangust 39 protsenti ning tuulest toodetud elektri kogus – 108 gigavatt-tundi – on ligikaudu sama suur kui aasta tagasi.

Tuuleenergiale maksis Elering toetusi 5,2 miljonit eurot, mis on seitse protsenti enam kui eelmise aasta samal perioodil. Kogu toodetud tuuleenergiast sai kolmandas kvartalis toetust ligikaudu 89 protsenti.

Taastuvenergia moodustas selle aasta kolmandas kvartalis Eestis elektrienergia kogutarbimisest 14,0 protsenti. Kokku toodeti kolmandas kvartalis taastuvenergiat 278 gigavatt-tundi, sellest 245 gigavatt-tundi sai Eleringilt toetust 13,1 miljonit eurot.

Üheksa kuu kokkuvõttes oli taastuvenergia osakaal 16,2 protsenti, mis ületab eelmise aasta sama perioodi tulemust kahe protsendi võrra.

Biomassist, biogaasist ja jäätmetest toodetud elektrienergia moodustas kolmandas kvartalis 60 protsenti taastuvenergia toodangust. Neist kütuseliikidest toodeti juulist septembrini elektrit 167 gigavatt-tundi elektrit. Biomassist, biogaasist ja prügist toodetud elektrile maksti toetust kvartali jooksul 7,8 miljonit eurot.

Hüdroenergiast toodeti elektrienergiat tänavu kolmandas kvartalis kaks gigavatt-tundi ja toetusteks kulus  58 000 eurot.

Toetust saavate päikesepaneelide omanike arv on eelmise aasta sügisega võrreldes kasvanud kaks korda ja ületas 400 piiri. Kolmandas kvartalis päikesepaneelide abil toodetud ja võrku antud elektrienergia kogus oli kokku 648 megavatt-tundi, mis on 2,5 korda enam kui aasta tagasi. Kuna eeldatavalt tarbivad enamuse toodetud päikeseenergiast mikrotootjad ise kohapeal ära, on päikesepaneelide abil toodetud elektri üldkogus toetust saanud kogusest hinnanguliselt 4-5 korda suurem.

Kokku maksis Elering kolmandas kvartalis taastuvenergia toetust 245 gigavatt-tunni elektrienergia eest summas 13,1 miljonit eurot. Rahalises arvestuses kasvas taastuvenergia toetuste summa möödunud aasta kolmanda kvartaliga võrreldes kolm protsenti.

Tõhusa koostootmise toetust maksti tänavu kolmandas kvartalis toetusi veidi enam kui eelmise aasta samal ajal – 540 000 eurot. Tõhusa koostootmise režiimis toodeti elektrienergiat 17 gigavatt-tundi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles