Eelmisel nädalal tegi Euroopa Liidu Kohus nimelt otsuse, et Euroopa Liidu ja USA vaheline nn Safe Harbour leping on kehtetu ja see tõi kaasa arvamuse, et USA ettevõtted ei saa Euroopa Liidus enam teenuseid osutada.
Eestis pilveteenuseid ja IT-konsultatsioone pakkuva ettevõtte juhi Toomas Mõttuse sõnul tegid Safe Harbour lepinguga nii USA kui Euroopa Liit vastastikku järeleandmisi teineteise ettevõtetele. Probleemne punkt seisneb tema sõnul selles, et vastavalt Safe Harbour kokkuleppele ei pidanud USA teenusepakkujate lepingud olema kooskõlas Euroopa Liidu andmekaitsenõuetega.
«Kuid tähtis on tähele panna, et ettevõtteid, mille andmekaitseprotseduurid ja lepingud on kooskõlas Euroopa Liidu nõuetega, Safe Harbour kehtivus ei puuduta,» selgitas Mõttus.
Tema sõnul on näiteks Google’il neli andmekeskust Euroopas – Soomes, Belgias, Iirimaal ja Hollandis. Microsoft hoiab Euroopa Office 365 klientidega seotud andmeid Iirimaal, Hollandis, Austrias ja Soomes. Azure teenustega seotud andmeid hoiab Microsoft Iirimaal ja Hollandis. Amazoni Euroopa andmekeskused asuvad Iirimaal ja Saksamaal. Samuti on Facebookil Euroopa klientide andmete hoidmiseks andmekeskus Rootsis. Suurematest teenusepakkujatest on veel ainult Apple’il Euroopa andmekeskus puudu, kuid on ehitamas andmekeskuseid Iirimaale ja Taani, mis peaksid valmima 2017. aastal.
Küll seab Safe Harbour lepingu puudumine piirangud klientide võimalusele valida oma andmete asukohaks näiteks USA, Brasiilia või Aasia andmekeskus.
«Seega kokkuvõte kogu poleemikale on järgmine: Safe Harbour lepingu kehtivuse küsimuse alla seadmine on probleemiks Euroopa Liidu ja USA väikestele teenusepakkujatele, kes ei suuda igas regioonis omale andmekeskust luua. Suured teenusepakkujad on üldiselt kõik maailmajaod andmekeskustega katnud,» sõnas Toomas Mõttus.