Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Tee oma beebi toit ise

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Eger Ninn
Copy
Beebitoit.
Beebitoit. Foto: SCANPIX

Purgitoit on omal kohal, kui puudub võimalus ise süüa teha. See on hea valik, kui lähete reisile ja autos pole näiteks muu toidu säilitamiseks sobivaid temperatuuritingimusi. Aga kas te ise tahaksite pool aastat vaid purgitoitu süüa?


Rohelise eluviisi portaali bioneer.ee toimetaja Katrin Lipp kirjutas, et imikule vaid poepüreede pakkumine on tegelikult kurb valik. Purgitoit seisab sageli kuid poeriiulil valguse käes ja alles siis satub mõne pisipõnni toidulauale. Valgus on aga teada-tuntud vitamiinide hävitaja. Kaua valguse käes seisnud imikutoidu väärtus toiduna, pole kindlasti enam see, mis ta oli toidu valmistamise hetkel.

Kui valite valmistoidu, siis tasub kaaluda mahepõllumajandusest pärit toidu eelistamist. Vaid nii saate olla kindel, et laps ei söö taimekaitsevahenditega mürgitatud, GMO lisanditega, sünteetiliste värv-, lõhna- või säilitusainetega toitu. Kui rinnapiimaasendajate pakendil on kirjas, et rinnapiim on lapsele alati parim valik, siis purgitoidu etiketile ei ole kirjutatud, et kodune toit on tervislikum vms.

Kuidas teha ise beebipüreed?
Kui nüüd veidike järgi mõelda, siis ei ole beebitoidus midagi enneolematut. See sisaldab üldjoontes kõike, mida teie oma toidulaudki – puuvilju, köögivilju, liha ja teravilja. Tuleb lihtsalt jälgida, et annaksite lapsele tema eale vastavat toitu. Loomulikult saab laps esimesel eluaastal ka rinnapiima või selle asendajat.

Kui teie laps on allergik, siis tasub kindlasti enne tahkele toidule üleminekut nii toiduvaliku kui ka pakutavate toiduainete järjekorra osas pidada nõu allergoloogiga. Kindlasti on allergiaga hädas olevale lapsevanemale abiks toitumispäeviku pidamine.

Beebitoidu tegemine algab toiduainete valikust. Bioneer soovitab eelistada mahepõllumajandusest pärit toiduaineid. Enamasti on ka vanavanemate juures põllulapil kasvanud köögiviljad ja taluaiast korjatud marjad, mahedad. Mahemärk on oluline siis, kui te ei tea, kes ja kuidas toidu kasvatas.

Köögivilju ja liha on kõige tervislikum aurutada. Aurutada võib ka puuvilju. Parem on kasutada tavalist metallist aurutuspotti. Plastikust elektriliste aurutusmasinate puhul jääb alati õhku küsimus, kas konkreetne plastik annab mingeid soovimatuid kemikaale välja või mitte.
Täisteraviljahelbeid on mõtet enne keetmist mõned tunnid leotada. Leotatud helvestest valmib ka puder kiiremini.

Aurutatud või keedetud toiduained saab peenemaks purustada kas sõela, köögikombaini või saumikseri abil.

Et mitte iga päev uut püreed teha, siis võib alles jäänud toidu asetada sügavkülma. Sügavkülmas on heaks abiliseks jääkuubikute rest, mis võimaldab üles sulatada täpselt sobiva koguse püreed.

Tagasi üles