Pajula-Rossi teesid
Euro elavdab Eesti majandust
Mõju on avaldunud juba enne 1. jaanuari ja osaliselt avaldub pikema aja jooksul, eeldades teiste poliitikate toetavat mõju.
1. Ühisraha hüved nagu hinna- ja vahetuskursi stabiilsus, stabiilsem majanduskasv ja intensiivsem kaubavahetus on osaliselt olnud kättesaadavad ka seni. Hüvede täismõju saab avalduda ainult euro täisliikmena.
2. Euro vähendab äritegevuse tehingukulusid, nt rahavahetus, euros võetud pangalaenude konverteerimise kulud, kursiriski maandamiskulud jne. Kulude kokkuhoid parandab ettevõtete konkurentsivõimet.
3. Lihtsustub hinnavõrdluse tegemine, mis julgustab uute ettevõtjate turule sisenemist. Seega tugevneb konkurents Eesti majanduses.
Jätkusuutlik majanduspoliitika ja kindlustus kriisi puhuks
4. Ettevaates kindlustab euro oluliselt finantssüsteemi, eriti kriisiolukorras. Kriisikulud vähenesid juba siis, kui euro kasutuselevõtmine muutus tõenäoliseks.
5. Eelarvepoliitika ja ka majanduse stabiilsust mõjutavad teised poliitikad muutuvad senisest enam ühise kontrolli objektiks. See suurendab investorite julgust.
Väitlusseltsi võistkonna teesid
Euro ei elavda Eesti majandust
Euro on stabiilsuse sümbol ja heakskiit Eesti majanduspoliitikale, kuid lihtsalt euro tulek ei too Eestile olulist majanduskasvu.
Sisemajanduse koguprodukt (SKP) koosneb tarbimisest, investeeringutest, valitsussektori kulutustest ja ekspordi-impordi vahest.
1. Euro tulek ei muuda tarbimist, mis sõltub pigem tarbijate kindlustundest, mida aga ei suurenda kindlasti käegakatsutavad muudatused igapäeva rahatoimingutes. Samuti ei muuda euro tulek valitsussektori kulutusi, mis on pigem funktsioon SKPst läbi kogutud maksude ja eelarvetasakaalu.
2. Investeeringute kasvuks on olulised sobiva tööjõu olemasolu ja paindlikkus, tootlikkus, tööjõu hind ning maksukoormus – neid näitajaid ei mõjuta euro tulek per se.